Blog

Czy sztuka może łączyć się z przemysłem? Czy surowe wnętrza pasują do designerskich mebli albo antyków? W stylu industrialnym tak! Tutaj wszystko jest możliwe!
Styl vintage oznacza wartościowe i rozpoznawalne przedmioty sprzed co najmniej dwóch dekad. Termin ten odnosi się m.in. do mody (odzieży) czy aranżacji wnętrz. Jak zaaranżować styl vintage, jak się narodził? Zapraszam do artykuły.
Styl minimalistyczny bardzo długo cieszył się popularnością w aranżacjach wnętrz. Powoli jednak ustępuje miejsca bardziej dekoracyjnym trendom. Czy słusznie? Jaki jest styl minimalistyczny, jakie są jego wady i zalety?
Każdy z nas kojarzy kwadratowo-prostokątne motywy w kolorze żółtym, niebieskim i czerwonym – poprzecinane czarnymi pasami. Za tym charakterystycznym designem stoi grupa De Stijl. Co to za grupa i jak wpłynęła na wnętrza?
Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych nurtów w designie wnętrz i meblarstwie. Narodził się w pierwszej połowie XX wieku, jednak zdecydowanego rozpędu nabrał w latach powojennych. Polega na umiłowaniu natury, prostoty formy, braku zbędnych dekoracji, funkcjonalności, nowoczesności. Skandynawscy projektanci łączyli zasady modernizmu z lokalnymi tradycjami, co w rezultacie dało jedyne w swoim rodzaju meble. Jaka był
Styl skandynawski w meblarstwie – taki, jaki znamy współcześnie – wykreowali utalentowani designerzy z Danii czy Finlandii, m.in. Arne Jacobsen, Hans Wegner, Verner Panton, Alvar Aalto. Projekty krzeseł, stolików, foteli czy dekoracji tego ostatniego do dziś zachwycają miłośników designu. Poznaj kultowe meble z lat 50., 60., 70. XX wieku od fińskiego architekta i projektanta mebli, Alvara Aalto – miłośnika ekologicznych rozwią
Duński design jest znany na całym świecie. W latach 50., 60., 70. XX wieku powstały niepowtarzalne, rewolucyjne meble, na które obecnie poluje wielu miłośników designu. Duńskie meblarstwo stanowi połączenie prostych form i jasnych stonowanych kolorów. Króluje minimalizm i funkcjonalizm. Skandynawscy twórcy zwracali dużą uwagę na harmonię między kolorem, funkcją i kształtem. Poznaj najpopularniejszych duńskich projektantów.
Są style meblarstwa i aranżacji, których nie da się zapomnieć. Jednym z nich jest styl shabby chic – miłujący nostalgię. Nadgryzione czasem postarzałe meble budzą poczucie estetycznego piękna, uwięzionej duszy, bogatej historii. Czym dokładnie charakteryzuje się styl shabby chic?
Styl eklektyczny łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością. Rozpoczął się w latach 30. XIX wieku. Główną jego zasadą jest łączenie ze sobą zupełnie różnych stylów. Wszystkie chwyty dozwolone? Niezupełnie. Należy pamiętać, że pomiędzy eklektyzmem a kiczem jest bardzo cienka granica. Połączenia nie powinny być chaotyczne. Wszystkie decyzje aranżacyjne muszą być przemyślane. Jakie są cechy stylu eklektycznego?
Historia meblarstwa to nieprzebrana rzeka różnych stylistyk. Cząstkę minionych wieków mają w sobie meble vintage – oryginalne antyki bądź umeblowanie wykonane stuprocentowo z założeniami dawnych stylów meblarskich. Czasem myli się je z meblami w stylu retro (uwspółcześnione egzemplarze, jedynie nawiązujące stylistyką do przeszłości). Jednym z najciekawszych stylów meblarskich, jaki da się zauważyć w meblach vintage, jest