Blog

Salon to w wielu domach centrum życia. Często łączy w sobie wiele funkcji: i poza strefą wypoczynku, staje się też jadalnią, biurem, bawialnią dla dzieci, a nawet sypialnią. Jak go urządzić, by był piękny, wygodny, ale też funkcjonalny?
Jeśli weźmiemy pod lupę mieszkania Duńczyków, którzy znani są z doskonale urządzonych mieszkań, okazuje się, że poza skromnością, charakterystyczną cechą tamtejszych aranżacji są meble i dekoracje zaprojektowane, a jakże, przez skandynawskich projektantów. Skandynawski design jest ponadczasowy, funkcjonalny i… niewiele różni go od polskiego designu z lat 50. i 60.
PRL przez lata kojarzył się z szarością, pustymi sklepowymi półkami i pragnieniem dołączenia do kolorowego, pełnego możliwości świata zachodu. Dopiero z czasem dostrzegliśmy, że w tej trudnej rzeczywistości rozwinął się niezwykle kreatywny i nowoczesny polski design. Jak powstawał i dlaczego przeżywa teraz renesans?
To zaskakujące, ale duński design zdobył popularność już w latach 50. ubiegłego wieku. A dzisiaj, po ponad 70 latach, wciąż wydaje się świeży, kreatywny i nowoczesny! Za co kochamy skandynawskie aranżacje? Czym się wyróżniają i jaka jest ich historia?
Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się niemal tak samo szybko, jak te w modzie. Dawniej style ewoluowały o wiele wolniej, najpierw mieszając się z aktualnymi, z czasem je wypierając, by ponownie zanikać pod napływem nowych. Współcześnie, gdybyśmy chcieli mieć nieustannie wnętrza „na topie”, musielibyśmy zmieniać je co najmniej dwa razy w roku.
Styl skandynawski od lat króluje w naszych wnętrzach. W czym tkwi jego sekret, dlaczego tak wiele osób lubi aranżacje w tym klimacie?
Wbrew pozorom styl nowoczesny nie jest tym, co akurat w danym momencie jest na topie w świecie aranżacji wnętrz. Założenia stylu nowoczesnego powstały wcale nie tak współcześnie, bo już w pierwszej połowie XX wieku, więc dobre kilka dekad temu! Czym zatem jest styl nowoczesny i jak go stworzyć?
Styl japandi to mieszanka różnych stylów i filozofii. Pod względem estetyki pierwsze skrzypce gra tutaj połączenie stylu skandynawskiego z zachodnioeuropejskim wyobrażeniem o japońskich wnętrzach. Duży nacisk położony jest także na styl życia, który jest sprzeciwem wobec wszechobecnemu konsumpcjonizmowi.
W Polsce bardzo długo panowała moda na poprawne, minimalistyczne i nowoczesne wnętrza. Naturalnie idealny porządek, białe meble, neutralne kolory ścian czy stonowane dodatki mają swoje plusy. Tworzą one wnętrza poprawne, które ogólnie się podobają i… są odrobine nudne. Ale w końcu do świata wnętrzarskiego wkroczył urban jungle, który dodał aranżacjom charakteru.
W aranżacjach wnętrz powoli odchodzi się od prostych trendów typu: pastelowe kolory, styl skandynawski, złocone dodatki. Coraz większy akcent kładzie się natomiast na wartości, które stoją za aranżacją wnętrz. Co zatem będzie modne we wnętrzach 2022?

Sklep internetowy koneserdesign.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji