Są style meblarstwa i aranżacji, których nie da się zapomnieć. Jednym z nich jest styl shabby chic – miłujący nostalgię. Nadgryzione czasem postarzałe meble budzą poczucie estetycznego piękna, uwięzionej duszy, bogatej historii. Czym dokładnie charakteryzuje się styl shabby chic? 

Shabby chic – historia

Styl shabby chic (czyli „obdarty szyk”) skupia się na łączeniu starego z nowym. Bazuje na meblach  dekoracyjnych, nieco nadszarpniętych wiekiem. Powstał w Wielkiej Brytanii w latach 80. XX wieku, kiedy to pojawił się po raz pierwszy na łamach „The World of Interiors Magazine”. Shabby chic – jako stylem aranżacji – zachwyciła się Rachel Aswell, dekoratorka i autorka książek. Stworzyła sklep o takiej samej nazwie. Rozkwit datuje się na lata 90. XX wieku, kiedy to styl shabby chic wyszedł poza Wielką Brytanię i przedostał się do Stanów Zjednoczonych – Amerykanie go pokochali. 

Meble w stylu shabby chic

Stylowe stare meble z „duszą i historią” – tak można opisać meble w stylu shabby chic. Można mieć do czynienia z prawdziwymi antykami lub po prostu umeblowaniem celowo postarzanym i stylizowanym na daną epokę. Modne jest ich przerabianie, odnawianie czy uwydatnianie upływającego czasu. Pojawiają się często różne formy dekoracyjne i rzeźbienia (w naturalnym drewnie, często bielonym). Istotną rolę odgrywają subtelne wzory i motywy, np. kwiatowe pąki, roślinne girlandy. Liczne warstwy farby na meblach przebijają się przez rysy, pęknięcia, łuszczenia, pozostawiając po sobie aurę nostalgii. 

Jak uzyskać meble w stylu shabby chic domowym sposobem?

Jest sprawdzony sposób na malowanie mebli w stylu shabby chic. Zasada zakłada pokrywanie drewnianego przedmiotu kilkoma warstwami farby (o różnych kolorach). Na spód nakłada się ciemniejszą bazę – ma ona przebijać po przetarciu warstwy wierzchniej. Najczęściej wykorzystywane kolory to: brąz, grafit, siena palona. Następnie na tak pomalowaną powierzchnię nakłada się produkt biały lub kremowy. Po wyschnięciu mebel w stylu shabby chic przeciera się papierem ściernym, by uzyskać efekt postarzenia.