Styl vintage oznacza wartościowe i rozpoznawalne przedmioty sprzed co najmniej dwóch dekad. Termin ten odnosi się m.in. do mody (odzieży) czy aranżacji wnętrz. Jak zaaranżować styl vintage, jak się narodził? Zapraszam do artykuły.
Retro, vintage, antyk - czym się różnią?
Słowa retro, vintage i antyki często używane są zamiennie. I chociaż w pewnym stopniu te definicje na siebie nachodzą, to te terminy oznaczają coś innego.
Najbardziej popularną definicją słowa vintage jest przedmiot, który jest wartościowy, ma co najmniej 20 i maksymalnie 100 lat.
Retro to z kolei ikoniczne, unikalne przedmioty, typowe dla poprzedniej epoki.
Natomiast antyki to przedmioty o wysokiej wartości, wykonane w jakościowy sposób, które mają minimum 100 lat.
Od zbierania winogron to designerskich przedmiotów
Słowo vintage ma swoje źródło w języku francuskim i dosłownie oznacza zbieranie winogron. Z czasem znaczenie tego słowa ewoluowało i zaczęto go używać w kontekście kolekcjonowania butelek wina. Obecnie natomiast oznacza wartościowe, stare przedmioty – także o wartości kolekcjonerskiej.
Vintage: sposoby aranżacji
Styl vintage narodził się w latach 80. ubiegłego wieku. Ale dopiero dzisiaj możemy powiedzieć, że nabrał prawdziwej popularności. Za co kochamy vintage? Wnętrza w tym duchu są unikalne, wpisują się w trend eko i często oznaczają wyszukiwanie i kolekcjonowanie wyjątkowych przedmiotów.
Jakie są wnętrza vintage? Eklektyczne, barwne, niepowtarzalne. W aranżacjach w tym stylu możemy swobodnie zestawiać stare, designerskie przedmioty (minimum 20-letnie) z rzeczami o wartości jedynej sentymentalnej czy z nowoczesnym wyposażeniem. Vintage może także zagrać z meblami antycznymi.
Styl vintage bardzo często bazuje na designerskich i przemyślanie wykonanych przedmiotach zaprojektowanych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku – duńskich, ale także polskich projektantów. Ale vintage to także przedmioty wykonane w późnej secesji, Art Deco czy Mid-Century Modern. Tym samym wnętrza vintage mogą mieć bardzo różne oblicza: od futurystycznych, nowoczesnych, po minimalistyczne, przez eleganckie i luksusowe jak Art Deco.
Do vintage pasuje też szeroka gama dodatków: od etno/orientalnych, przez grafiki, obrazy i rzeźby z różnych epok po ultra nowoczesne i designerskie współczesne przedmioty. Pamiątki z podróży, drogocenne antyki lub elementy stylu industrialnego czy skandynawskiego – te i wiele innych stylów możemy wplatać (oczywiście w przemyślany sposób) do aranżacji vintage, tworząc taki charakter wnętrz, jaki najbardziej nam odpowiada.
Related articles