Styl skandynawski w meblarstwie – taki, jaki znamy współcześnie – wykreowali utalentowani designerzy z Danii czy Finlandii, m.in. Arne Jacobsen, Hans Wegner, Verner Panton, Alvar Aalto. Projekty krzeseł, stolików, foteli czy dekoracji tego ostatniego do dziś zachwycają miłośników designu. Poznaj kultowe meble z lat 50., 60., 70. XX wieku od fińskiego architekta i projektanta mebli, Alvara Aalto – miłośnika ekologicznych rozwiązań, innowatora. 

Fotel 41 „Paimio”

Jednym z klasyków, który powstał spod rąk Aalvara Alto, jest fotel 41 „Paimio” – zaprojektowany w 1932 roku. Ten wyjątkowy mebel jest chwalony za unikatowe wzornictwo, funkcjonalność, trwałość, wygodę użytkowania. Lekki i elastyczny fotel 41 został wykonany z laminowanych warstw drewna. Ma profilowane siedzisko. 

Stołek 60 (Stool 60)

Stołek 60 to mebel o elementarnym przeznaczeniu. Można go wykorzystać zarówno jako siedzisko, jak i stół, szafka. Został zaprojektowany z geometryczną dbałością. „Blat” stołka ma okrągły kształt. Aalto zadbał o prosty montaż nóżek do spodu kolistego siedziska, bez konieczności stosowania skomplikowanych elementów łączących. Obecnie Stool 60 można spotkać w szerokiej gamie wykończeni i kolorów. Kultowy skandynawski mebel z lat 50., 60. XX wieku ma czworonożnego „kuzyna” – równie funkcjonalny Stool E60.  

Wazon Savoy (Wazon Kałuża)

Wazon Savoy uważa się współcześnie za jeden z najsłynniejszych wazonów na świecie. Aalto nie stworzył go dla prestiżu czy pieniędzy – po prostu wziął udział w konkursie, organizowanym przez hutę szkła. Fiński projektant stworzył ów element dekoracyjny wraz ze swoją żoną, Aino Marsio-Aalto. Wazon finalnie trafił do luksusowej restauracji Savoy, otwartej w 1937 roku w Helsinkach – stąd jego główna nazwa. Aavoy nazywał go też czasem „wazonem kałużą” lub „skórzanymi spodniami Eskimoski” – nawiązywał do awangardowego kształtu przedmiotu użytkowego. 

Jak powstał wazon? Bardzo prosto. Aalto po prostu wbił w ziemię kilka patyków i w przestrzeń między nimi wdmuchał pierwszą szklaną kulę. Szkło wylało się spomiędzy patyczków, tworząc nienaturalne zatoczki. Genialne w swojej prostocie.