Czy sztuka może łączyć się z przemysłem? Czy surowe wnętrza pasują do designerskich mebli albo antyków? W stylu industrialnym tak! Tutaj wszystko jest możliwe!
Trochę historii
Styl industrialny narodził się w dość przykrych okolicznościach, w latach 50., w Stanach Zjednoczonych. Z powodu recesji wiele przemysłowych obiektów przestała pełnić swoje pierwotne funkcje. Zostały opuszczone i/lub wyprzedane za bezcen. Szczęście w nieszczęściu: wiele z nich dostało drugie życie. Chętnie zaczęli przejmować je artyści: tworząc tam przestrzenie do twórczej pracy, organizując wernisaże, a także po prostu aranżując tam mieszkania.
Cechy stylu industrialnego
Artyści, którzy zaczęli adaptować opuszczone fabryki, hale i inne przemysłowe nieruchomości nie zmieniali całkowicie charakteru wnętrz. Zostawiali odsłonięte elementy instalacji, część wyposażenia (takie jak oświetlenie czy regały). Maksymalnie za to wykorzystywali potencjał tych miejsc: duże przestrzenie, wysokie sufity, duże okna. W konsekwencji tworzyli niebanalne aranżacje, które idealnie nadawały się do twórczej pracy.
Styl industrialny dzisiaj
Współcześnie industrialne aranżacje rzadziej powstają w opuszczonych fabrykach. Ale we wnętrzach urządzonych w tym duchu często pojawiają się takie motywy jak:
- surowy beton
- odsłonięte instalacje
- przemysłowe oświetlenie/meble
- widoczna cegła
- materiały takie jak drewno, metal szkło
- wysokie sufity i duże okna (bez zasłon i firanek)
- otwarte przestrzenie
Całość tworzy surową bazę, którą możemy dowolnie wypełniać. To od nas zależy czy postawimy na sztukę nowoczesną, elementy ze stylu skandynawskiego, rustykalnego czy meble antyczne. Warto bowiem dodać, że styl industrialny doskonale miksuje się z właściwie wszystkimi epokami i trendami. Szczególnie jednak chętnie łączony jest ze stylem vintage i designerskimi meblami zaprojektowanymi w latach 50 i 60. ubiegłego wieku.
Kto kocha styl industrialny
Aranżacje w stylu industrialnym pasują do osób, które potrzebują niebanalnych przestrzeni: pozwalających na artystyczny chaos i eklektyczne połączenia. Takie wnętrza są bardzo plastyczne i prosto nadawać im zupełnie nowy charakter. Są zatem dobrą opcją dla dynamicznych osób, lubiących zmiany. Wnętrza te mogą ewoluować i zmieniać się wraz z gustem właścicieli: z surowych, przechodzić w artystyczne, eleganckie, nowoczesne, przytulne itp.
Related articles