Historia meblarstwa to nieprzebrana rzeka różnych stylistyk. Cząstkę minionych wieków mają w sobie meble vintage – oryginalne antyki bądź umeblowanie wykonane stuprocentowo z założeniami dawnych stylów meblarskich. Czasem myli się je z meblami w stylu retro (uwspółcześnione egzemplarze, jedynie nawiązujące stylistyką do przeszłości). Jednym z najciekawszych stylów meblarskich, jaki da się zauważyć w meblach vintage, jest styl thonet. Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Styl thonet – cechy, historia

Nazwa stylu thonet wzięła się od jego twórcy – Michaela Thoneta. Rzemieślnik był prekursorem masowej produkcji mebli. Jego projekty krzeseł cechowały się prostotą i niską cenę. Były ładne i wytwarzane na wysoką skalę. Dość szybko zdobyły ogromną popularność. 

Meble thonetorskie miały ważne założenie – miało być to umeblowanie dla wszystkich, na każdą kieszeń. To rewolucja w stosunku do wcześniejszych ciężkich, ozdobnych, bardzo kosztownych krzeseł i foteli. 

Cechy charakterystyczne stylu thonet to: miękkie kształty, wykorzystanie drewna bukowego, smukła linia nóg i oparć krzeseł. Finalnym efektem były funkcjonalne, wytrzymałe, lekkie meble. 

Styl thonet a technika gięcia – o co chodzi?

Projekty Thoneta zakładały, że dany mebel zostanie wykonany z jak najmniejszej liczby elementów, o standaryzowanych kształtach – tak, by można je było później bezproblemowo skręcić i zapakować w skrzynie do wysyłki. 

Thonet stworzył unikalną technologię produkcji, czyli technologię gięcia. Polega ona na odpowiedniej obróbce prętów z drewna bukowego. Te elementy są poddawane rozmiękczeniu, następnie formowaniu w metalowych formach, aż wreszcie suszeniu. W rezultacie nie pękają. 

Dystrybucja mebli w stylu thonet była przemyślana. Krzesła podróżowały w częściach. Skręcano je dopiero w sklepach – prestiżowych lokalach rozsianych po świecie. 

Meble thonetowskie – dziś

Obecnie styl thonet nie odszedł w zapomnienie. Produkcją mebli giętkich zajmuje się fabryka TON – jedyna na świecie firma meblarska z tak bogatą historią – należąca nieprzerwanie od kilku pokoleń do rodziny Thonetów. Umeblowanie z tej fabryki to jednak już współczesna wariacja stylu thonetowskiego sprzed wieków.