Każdy z nas kojarzy kwadratowo-prostokątne motywy w kolorze żółtym, niebieskim i czerwonym – poprzecinane czarnymi pasami. Za tym charakterystycznym designem stoi grupa De Stijl. Co to za grupa i jak wpłynęła na wnętrza?

Co to De Stijl?

De Stijl to ugrupowanie artystyczne z Holandii, które zostało założone w 1917 roku. Jej członkowie to artyści – przedstawiciele neoplastycyzmu. Czym był ów neoplastycyzm? To kierunek w sztuce, którego cechą charakterystyczną były geometryczne motywy: poziome i pionowe linie, tworzące prostokąty i kwadraty w 3 barwach podstawowych (żółtej, niebieskiej i czerwonej) i 3 “nie-kolorach (bieli, szarości i czerni). Przedstawiciele De Stijl uważali, że sztuka powinna być czysto abstrakcyjna, a założeniom neoplastycyzmu nadawali mistyczne znaczenia. Pionowe linie miały symbolizować dynamikę i męskość, a poziome stateczność i kobiecość. Artyści odrzucali motywy naturalne, stawiając ludzkie wizje i dzieła ponad przyrodę. W ich twórczości nie ma miejsca na zbędne ozdoby, a kolory są zawsze czyste.

Grupa miała duży wpływ na ówczesną architekturę i wzornictwo, a założenia De Stijl możemy odnaleźć np. w Bauhaus i stylu międzynarodowym.

Jak De Stijl zmienił design?

Założenia De Stijl to dążenie do uporządkowania: kompozycji, wnętrz, designu. Wnętrza, meble i przedmioty czysto użytkowe w tym duchu były pozbawione zbędnych dekoracji, proste, łatwe w masowej produkcji, ale jednocześnie bardzo przemyślane. Takie zamykanie przestrzeni w twarde ramy czystych reguł, geometrii i barw było także odpowiedzią na powojenne zniszczenia. Porządek rzeczy i przestrzeni miał w swym założeniu pomóc odzyskiwać równowagę.

Odbicie reguł stworzonych przez De Stijl odnajdziemy w architekturze, aranżacjach wnętrz, przedmiotach codziennego użytku, które wyglądają jak abstrakcyjne dzieła sztuki czy w modzie. Bryły budynków, meble, oświetlenie, płytki, dywany, ubrania: wszystko co tworzą ludzkie ręce może nawiązywać do neoplastycyzmu.

Twórczość inspirowania De Stijl jest wręcz ascetyczna, inspirowana kubizmem. Jej celem było złamanie wszelkich tradycyjnych norm i zasad w projektowaniu i zrezygnowanie ze szczegółów oraz dekoracji na rzecz funkcjonalności i ergonomii.  

Kim są najważniejszy przedstawiciele De Stijl?

Założyciele grupy to: Theo van Doesburg – malarz i teoretyk sztuki, Piet Mondrian, Georges Vantongerloo, Vilmos Huszár i Bart van der Leck (także malarze) , architekci Robert van 't Hoff  oraz poeta Antony Kok.