Porcelana kojarzy się z wyrafinowaniem i elegancją. Przez wieki była towarem absolutnie luksusowym: dostępnym tylko dla najbogatszych. Najpierw do Europy sprowadzano ją z dalekich Chin. Potem na Starym Kontynencie całymi stuleciami szukano sekretu jej produkcji. A kiedy i w Europie odkryto jak powstaje, początkowo była zarezerwowana dla królewskich dworów. 

Dzisiaj porcelana jest o wiele bardziej dostępna. Nadal jednak uważa się ją za szlachetny materiał. Jak zatem dbać o porcelanę?

Krucha i trwała zarazem

Porcelana z jednej strony charakteryzuje się kruchością i delikatnością (co na pewno dodaje jej luksusowego charakteru, bo ta jej cecha nie należy do najbardziej praktycznych). Z drugiej może w doskonałym stanie przetrwać wieki. Jak o nią dbać?

Mycie porcelany

Antycznej porcelany nie wolno myć w zmywarce. Współczesne wyroby porcelanowe mają instrukcję, która określa czy można i jeśli tak: w jaki sposób myć porcelanę w zmywarce. 

Najlepiej jednak myć porcelanę ręcznie i to od razu po jej użyciu, zanim resztki jedzenia i napoju na niej zaschną. Zaleca się mycie porcelany w plastikowej misce, która w razie czego zamortyzuje uderzenie porcelany o rant, a w konsekwencji jej ukruszenie. 

Do mycia porcelany używamy miękkich gąbek i delikatnych środków myjących. Szczególnej ostrożności wymaga porcelana ręcznie malowana: tę myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem bardzo delikatnych detergentów.

Po umyciu porcelany od razu ją osuszamy miękką tkaniną, aby nie powstały na niej zacieki.

Używanie porcelany

Jeśli będziemy używać porcelanowej zastawy z należytą ostrożnością, będzie ona służyła wielu pokoleniom. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na eksponowanie tego materiału na duże różnice temperatur: bowiem te mogą prowadzić do pęknięć.

Jedzenie i picie z porcelanowych naczyń może być traktowane jako element celebracji. Korzystanie z porcelany wymaga bowiem delikatności i uwagi, a co zatem idzie, nadaje posiłkom szczególnego charakteru. Nie bez znaczenia są też walory estetyczne porcelanowej zastawy.

Przechowywanie porcelany

Piękne porcelanowe zastawy i figurki same w sobie mogą być elementem dekoracyjnym mieszkania. Jednak najbezpieczniej eksponować je w kredensach lub witrynach: przeszklonych. Dzięki temu porcelana nie jest narażona na czynniki zewnętrzne, kurzenie, przypadkowe uderzenia.

Porcelana to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia wnętrz, ale też ozdoba, sposób na inwestycję czy celebrację “zwyczajnych chwil”, takich jak picie ulubionej herbaty w pięknej oprawie.