Jest surowy, a jednak przytulny. Prosty, ale widać w nim artystyczne elementy. Czym wyróżnia się styl loftowy, jaka jest jego historia, jak go zaaranżować?

Trochę historii

Styl loftowy powstał w latach 70. ubiegłego wieku w wyniku adaptacji przestrzeni poprzemysłowych na budynki mieszkalne. Takie przestrzenie chętnie wybierali artyści, zachęceni dużą, otwartą przestrzenią, która dawała duże możliwości kreatywnej aranżacji.

Cechy charakterystyczne

Styl loftowy ma jasno określoną przestrzeń: ta ma być otwarta, z wysokimi sufitami, dużymi oknami, najlepiej z widocznymi elementami konstrukcyjnymi, takimi jak odsłonięte belki (drewniane lub metalowe), rury, elementy elektryki. Podłogi mogą być wykonane z betonu, żywicy lub drewna. Do stylu loftowego pasują surowe ściany: z widoczną cegłą albo betonem. Najłatwiej zaaranżować go na poddaszu lub w dużym apartamencie. Oświetlenie powinno nawiązywać do przestrzeni fabrycznych.

Meble w stylu loftowym

W styl loftowy idealnie wpisują się meble w duchu duńskim, meble art deco, a także polskie meble zaprojektowane w latach 50. i 60. Istotne, aby meble miały dobry design, nowoczesne kształty i formy, były funkcjonalne i wygodne. Pasują tu też proste meble nawiązujące do wyposażenia miejsc przemysłowych, typu metalowo-drewniane regały. Ale w stylu loftowym dopuszczalny jest eklektyzm, więc antyki też możemy w nim zaaranżować.

Gdzie sztuka łączy się z surowością

Wbrew pozorom mieszkania urządzone w stylu loftowym nie są proste i surowe. Wszak ten styl wykreowali artyści. Dlatego pasują tu designerskie meble i dodatki. Mile widziane są również dzieła sztuki w postaci obrazów, grafik, rzeźb. Styl loftowy nie jest też surowy: odsłonięte ściany i widoczne elementy konstrukcyjne możemy ocieplić miękkim światłem, dywanami, zasłonami. 

Do stylu loftowego pasują także odrestaurowane elementy ze starych fabryk, rośliny doniczkowe (najlepiej rozłożyste i wysokie), regały z książkami, kominek - może być w wersji gazowej.

Styl loftowy pasuje do osób, które kochają otwartą przestrzeń i mają artystyczną duszę.