Rozwój technologii postępuje coraz szybciej. Jednak paradoksalnie ludzie coraz bardziej pragną otaczać się naturą. Miasta z betonu stają się synonimem niszczenia przestrzeni, a miasta ogrody rysują się jako wyczekiwana przyszłość. Także w aranżacjach wnętrz szukamy nawiązań do natury. Ta bowiem kojarzy nam się ze spokojem i ukojeniem. I właśnie z tej potrzeby bycia blisko z naturą, narodził się styl organiczny. 

Biomorficzne kształty

Czym styl organiczny różni się od urban jungle, stylu skandynawskiego, japandi czy stylu rustykalnego? Kształtami. W aranżacjach w tym duchu królują biomorficzne kształty, czyli okrągłe, owalne, obłe, bez kątów prostych i kantów. Wg niektórych osób, przestrzenie oparte na takich formach pozwalają się wyciszyć, odstresować i zrelaksować. Krągłe kształty mają “uspokajać oko”, a z kolei ostre krawędzie, wywoływać stres.

Kolory natury

Kolor ma znaczenie: może wpływać na nasz nastrój, pomagać się skoncentrować, dodawać energii czy odwrotnie: irytować. Styl organiczny bazuje na kolorach ziemi, które wprowadzają spokój, a więc znajdziemy tu brązy, beże, szarości, czerń, biel, a także zieleń czy błękit, ale w dodatkach.

Naturalne materiały

Ze względu na obłe kształty, styl organiczny bazuje na plastycznych materiałach, takich jak metal, szkło i przede wszystkim drewno. Mile widziany jest też kamień, marmur, len, bawełna, rattan.

Dodatki nawiązujące do przyrody

Nikogo nie powinno dziwić, że styl organiczny to przede wszystkim dodatki związane z naturą. Dominują tu zatem rośliny: najchętniej te doniczkowe. 

Ale dobrze wyglądają tu również ręcznie wykonane ozdoby - oczywiście z naturalnych materiałów i praktyczne dodatki. Jednak ważny jest umiar: rośliny w ciekawych, glinianych donicach, pleciony dywanik, lniany obrus i ręcznie pleciony łapacz snów to wystarczający zestaw ozdób.

Styl organiczny ma kojarzyć się z naturą: leśnym traktem, zatoczką nad spokojnym jeziorem. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrz mogą być ustawione w pozornym chaosie, jak w naturze. Ważne jednak, by razem tworzyły przytulną, spokojną całość.