Moda lubi powracać i doskonale widać to po szkle i ceramice z okresu PRL-u. Jeszcze nie tak dawno temu była ona skrzętnie ukrywana, a nawet wyrzucana z domów, jako coś “passe”. Dziś rzadkie egzemplarze z tych czasów osiągają zawrotne ceny. Przyjrzymy się kultowym markom, które z przytupem wracają do naszych wnętrz.

Na początek marka, której historia liczy ponad 230 lat i nie zniszczył jej ani pożar zakładu, ani dwie wojny światowe, ani jej upaństwowienie, czyli Porcelana Ćmielów.

Historia jak z amerykańskiego snu

Początki fabryki porcelany Ćmielów sięgają 1790 roku. Wówczas była to mała manufaktura wytwarzająca gliniane naczynia i fajanse, założona przez kilku rzemieślników. Z czasem zakład zaczął się rozrastać, zmieniać właścicieli, a od 1838 roku ruszyła tam produkcja porcelany. Nieustannego rozwoju Ćmielowa nie przerwał nawet pożar, który zniszczył fabrykę w 1869 roku. Fabryka została odbudowana i ponownie stała się własnością Druckich – Lubeckich. Produkty Ćmielowa cieszyły się popularnością i zdobywały uznanie na wystawach. 

Co szczególnie warte uwagi, były i są cenione przez arystokratów, trafiły nawet na królewskie stoły. Porcelanę z Ćmielowa lubił np. sam książę Józef Poniatowski. Popularność ćmielowskich wyrobów szybko wykroczyła poza granicę Polski i z portu w Gdańsku porcelana wypływała w świat. 

W roku 1945 fabryka stała się zakładem państwowym. Jej prywatyzacja nadeszła dopiero w roku 1997, kiedy to stała się oficjalnie Zakładem Porcelany Ćmielów sp. z o.o.

W czym tkwi sukces Ćmielowa?

Przez te wszystkie lata funkcjonowania Ćmielowa posiadanie ich produktów w domu było czymś oczywistym. Fabryka zawsze szła z duchem czasu, łącząc walory estetyczne z funkcjonalnością. Na przełomie wieków wśród zestawów porcelany dominowały wzory klasyczne z malowaniami przedstawiającymi postaci, krajobrazy czy sceny historyczne. Międzywojnie przyniosło powiew świeżości i projekty porcelany inspirowane były stylem art deco i kubizmem (np. fason „Lwów”).

W niezwykle trudnym okresie I i II Wojny Światowej powstały kultowe serie Empire i Kula. W trudnych dla projektantów latach 50. i 60. powstała seria Goplana, a porcelana przybrała modernistyczny charakter. 

Dzisiaj wiele serii stworzonych przez Ćmielów ma miano kultowych i w świecie kolekcjonerskim osiągają zawrotne ceny. Marka ma zasięg międzynarodowy i cieszy się popularnością wśród miłośników designu.