Można odnieść wrażenie, że styl vintage nie wychodzi od lat z mody. A wręcz przeciwnie: jego potencjał zdaje się być dopiero odkrywany. Dlaczego coraz bardziej kochamy wnętrza z duszą?

Za co cenimy styl vintage?

Polacy przez wiele dekad z utęsknieniem, a może nawet zazdrością, patrzyli na niedostępny dla nas, szybko rozwijający się Zachód. Nic zatem dziwnego, że kiedy w Polsce upadł komunizm, a wolny rynek zaczął się rozwijać, wszystko co nowe, a najlepiej nowe i zagraniczne, zdawało się być “lepsze”. W porównaniu do Zachodu przez kolejne lata byliśmy “na dorobku”, próbując dogonić naszych sąsiadów pod względem poziomu życia i posiadania.

Jednak współczesne pokolenia zdają się coraz częściej zastanawiać nad tym co jest ważniejsze: “mieć czy być”. Coraz więcej osób czuje przesyt nadmiernym konsumpcjonizmem, a nowe, modne przedmioty coraz częściej ustępują tym, do których czujemy sentyment.

Być może to tło społeczno-historyczne odpowiada za naszą sympatię do stylu vintage. Bowiem to właśnie w tym stylu jest miejsce na przedmioty z duszą - często te niedoskonałe, nadszarpnięte duchem czasu, a także te, których przez lata z radością pozbywało się pokolenie naszych dziadków czy rodziców. 

Co to jest styl vintage?

Vintage nie ma żadnych twardych ram ani reguł. Luźno przyjmuje się, że nawiązuje on pod względem estetycznych do XX wieku, aż do lat 70. Oznacza to, że znajdzie się tu miejsce zarówno dla mebli w stylu Art Deco, ale też dla mebli zaprojektowanych przez polskich projektantów w czasie PRL-u. Wiele osób wskazuje także, że przedmiot vintage to ten, który ma co najmniej 20 lat. 

Styl vintage kojarzy się z meblami na wysoki połysk, geometrycznymi wzorami, dywanami w tureckie wzory. W ramach dodatków idealnie sprawdzą się tutaj stare przedmioty: od ceramiki, kryształów, po grafiki czy rowery składaki. Jednak to czy nasze wnętrza vintage będą nawiązywały bardziej do minimalizmu, aranżacji w duchu industrialnym, romantycznym, angielskim, tych z okresu PRL-u, czy bazowały na designie skandynawskim zależy tylko od nas.

Ważne jest tylko to, by stare przedmioty były autentycznie stare i… mieściły się w naszym poczuciu estetyki. 

Co do wykończenia wnętrz, także od nas zależy czy postawimy na podłogi w jodełkę, klasyczną szachownicę, lastryko, a może wybierzemy dębowe deski? Ściany malowane pół na pół: na dole w ciemniejszych kolorach, tak żeby się “nie brudziło” czy może ozdobione klimatyczną tapetą w kwiatowe wzory? W grę wchodzi też luksusowe wykończenia wnętrz (np. marmurem), a także zupełnie współczesnymi materiałami, który będą nienachalnym tłem dla pięknych, starych przedmiotów.

Podobnie kolorystyka: może być stonowana, neutralna, ale też kontrastowa i wyrazista. Vintage kojarzy się z wzorami i kolorami, ale nie musimy przenosić estetyki minionych lat do naszych domów i mieszkań w sposób dosłowny.

Dla kogo styl vintage?

Styl vintage z pewnością pokochają Ci, którzy zamiast być na bieżąco z trendami, wolą mieszkać w zgodzie z własnym gustem. Ten styl pozwala na bardzo indywidualne aranżacje, które bardziej lub mniej luźno nawiązują do minionych czasów. Jest tu także miejsce na zaznaczenie w aranżacji swoich hobby, sentymentalnych pamiątek i wszystkich niedoskonałych, ale odziedziczonych po dziadkach mebli. Jest to również dobry wybór dla osób kreatywnych, którzy lubią eklektyczne wnętrza. 

Sprawdź ofertę vintage