Styl skandynawski od lat króluje w naszych wnętrzach. W czym tkwi jego sekret, dlaczego tak wiele osób lubi aranżacje w tym klimacie?

Styl skandynawski narodził się w miejscu, gdzie klimat nie jest łaskawy dla człowieka, a przez pół roku słońca jest jak na lekarstwo. Co zatem zrobili Skandynawowie? Zrekompensowali sobie te niedogodności przytulnymi i jasnymi wnętrzami. I tak w mroźnej Skandynawii powstał styl nowoczesny i jednocześnie przytulny, prosty, ale niepozbawiony dekoracji, nowoczesny, ale nawiązujący do natury. 

Jakie są najważniejsze cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski ujmuje prostotą i bezpretensjonalnością. Charakteryzują go jasne, nieprzeładowane dodatkami wnętrza, naturalne materiały (głównie drewno) oraz meble, które są skromne i bardzo funkcjonalne.

Dużą rolę odgrywa tutaj światło: zarówno to naturalne, dlatego w aranżacjach w tym stylu nie ma miejsca na ciężkie zasłony, jak i sztuczne. Mile widziany jest także kominek czy świece. 

Co do dodatków, to pasują tu np. pledy niedbale narzucone na kanapę, dywany imitujące owczą skórę czy ozdoby wykonane własnoręcznie, np. z tego co uda nam się zebrać w lesie (szyszki, patyki, liście).

Styl skandynawski niejedno ma oblicze

W związku z tym, że styl skandynawski od lat cieszy się popularnością, doczekał się wielu odsłon. Np. „mixu” z trendem urban jungle, gdzie pierwsze skrzypce grają rośliny (żywe, jak i wykorzystywane jako motyw przewodni np. na tekstyliach). Możliwe jest łączenie stylu skandynawskiego z antykami. Niektórzy aranżując styl skandynawski idą bardziej stronę w nowoczesności, stawiając na mocne kontrasty bieli i czerni, czasem ze złotym akcentem w dekoracjach. Styl skandynawski doczekał się też hybrydy w postaci stylu japandi, łączącego styl japoński i skandynawski. Możemy również podkreślić przytulny klimat stylu skandynawskiego, mieszając go ze stylem rustykalnym.

Styl dla wszystkich

Ze względu na swoją plastyczność, ogólne założenia stylu skandynawskiego powinny przypaść do gustu właściwie wszystkim… zapewne stąd jego popularność.

Jednak to co przekonuje chyba najbardziej do aranżacji w tym duchu, to po prostu fakt, że miło, ładnie i wygodnie się tam żyje. Wnętrza skandynawskie są przytulne, nawiązują do natury, ciepłe, jasne i przestronne. Jest w nich miejsce na dekoracje, ale też harmonie wyrażoną m.in. brakiem przepychu.