W aranżacji wnętrz nieustannie pojawiają się nowości. Powstają nowe style, nowe idee, rozwiązania i elementy wykończenia. A co za tym idzie: nowe hasła. Dlatego czas na 2. Część słownika Aranżacja wnętrz – pojęcia.

New Nordic 

Jest on odpowiedzią na przesyt stylem skandynawskim. Właściwie moglibyśmy nazwać go stylem skandynawskim 2.0: bowiem także opiera się na dążeniu do wnętrz funkcjonalnych, minimalistycznych, korespondujących z estetyką Skandynawii. Jednocześnie więcej w nim ciepłych kolorów, obłych kształtów, a surowość skręca bardziej w stronę luksusu i elegancji.

Downsizing

Coraz więcej osób jest mobilnych i nie chce przywiązywać się ani do rzeczy, ani do konkretnych miejsc. A zamiast kolekcjonować przedmioty, ogranicza się do tego co niezbędne, tak by w każdej chwili spakować dobytek do walizki. Do tego dochodzi problem przeludnienia, szczególnie odczuwalny w dużych miastach, który przekłada się na zwiększanie cen nieruchomości i powstawania mieszkań w wersji mikro.

I właśnie na te zmiany odpowiada nowy trend, downsizing, którego ideą jest tworzenie mikro przestrzeni do życia. Ważne jednak, aby ów przestrzeń była ergonomiczna, energooszczędna i... przytulna. I idealnie, jeśli dom stworzony w duchu downsizingu można ze sobą zabrać wszędzie tam gdzie marzymy, więc mobilność również jest mile widziana.

Meble modułowe

To rodzaj mebli, które możemy składać, przestawiać, zestawiać ze sobą czy rozbudowywać o nowe elementy. Przykładem mebli modułowych mogą być szafki, które po rozłożeniu tworzą dodatkową przestrzeń roboczą, albo dają się ułożyć w dłuższą wyspę. Meblami modułowymi są np. też pufy w formie sześcianów, które możemy układać w leżanki czy stoliki. Wpisują się one w trend downsizingu, bowiem pozwalają wykorzystywać ten sam mebel do różnych funkcji i łatwiej zastosować je na małych przestrzeniach.

Japandi

To mieszanka stylu skandynawskiego i japońskiego. Z obu wybiera to co najlepsze. Ze stylu skandynawskiego minimalizm, prostotę, pewnego rodzaju surowość, funkcjonalność oraz naturalne materiały. A ze stylu japońskiego filozofię wabi-sabi, akcent na rozplanowanie przestrzeni i piękno.

Kintsugi

To japońska technika naprawiania stłuczonej porcelany, która koresponduje z filozofią wabi sabi. Polega na sklejaniu ze sobą rozdzielonych fragmentów porcelany, polerowaniu i przykrywaniu śladów pęknięć złotem.

A tutaj część pierwsza słownika: ARANŻACJA WNĘTRZ – POJĘCIA