Czy czytając pisma lub portale o tematyce aranżacji wnętrz macie czasem wrażenie, że opanowała je istna nowomowa? W większości artykułów pojawiają się słowa, które brzmią obco i laikom, którzy dopiero zagłębiają się w świat aranżacji wnętrz, trudno się w nich zorientować. Postaramy się przybliżyć Wam niektóre terminy.

Unicolour

To trend, zgodnie z którym we wnętrzach stosujemy jeden motyw kolorystyczny. Powinien on pojawiać się na meblach, dodatkach czy w wykończeniu wnętrz. Oczywiście nie tworzymy aranżacji w mono kolorze, tylko zestawiamy wybrany akcent kolorystyczny z innym, neutralnym kolorem. W efekcie tworzymy uporządkowane i eleganckie aranżacje.

Wabi-sabi 

To filozofia rodem z Japonii, w której myślą przewodnią jest docenianie przemijania. Jaśniej? Wabi to słowo oznaczające prostotę, a sabi piękno przemijania. Zgodnie z filozofią wabi sabi powinniśmy doceniać magię przemijania czasu, godzić się z tym i dostrzegać piękno w śladach, jaki czas odciska na przedmiotach. Wnętrza w duchu wabi sabi charakteryzują się prostotą i lekką chropowatością, np. w postaci odpryskującej farby, przetarciach mebli czy zarysowaniach na drewnianych powierzchniach. 

Biophilic design

To pojęcie można tłumaczyć jako design w duchu miłości do natury. Jak się okazuje, odcięcie człowieka od przyrody, zamknięcie w nowoczesnych, funkcjonalnych, ale jednak sztucznych przestrzeniach, nie służy naszemu dobrostanowi psychicznemu. Ludzie nie tylko pragną, ale też potrzebują kontaktu z naturą, kojarząc ją z ukojeniem, relaksem, spokojem. Biophilic design to idea projektowania nie tylko wnętrz, ale całych przestrzeni takich jak osiedla, w których jest miejsce na żywe rośliny, naturalne materiały czy światło słoneczne. 

Mindfulness

Przez długi czas to pojęcie kojarzone było raczej z psychologią, samorozwojem, duchowością. Oznacza ono uważność, bycie tu i teraz, skupienia się na teraźniejszości: na chwilach z dzieckiem, spacerze z psem, gotowaniu smacznej potrawy, obserwacji przyrody i tak dalej. Termin ten jednak wykorzystujemy także we wnętrzach. Zgodnie z filozofią mindfulnes, wnętrza sprzyjające uważności powinny być lekko ascetyczne, tak by nas nie rozpraszały. Charakteryzuje je porządek, brak zbędnych bibelotów czy stonowana kolorystyka. 

Projektanci wnętrz rozwijają się, tworząc wnętrza nie tylko estetyczne, ale też dobre dla życia. Korzystają przy tym z różnych filozofii, inspiracji z dalekich zakątków świata, czy zdobyczy nauki. A co za tym idzie, tworzą nowe pojęcia. 

C.D.N.