Styl japandi to połączenie filozofii i estetyki stylu japońskiego ze stylem skandynawskim. Czym się charakteryzuje, jak go zaaranżować?

Dalekie, a jednak bliskie

Chociaż Japonię od Skandynawii dzielą tysiące kilometrów, styl japoński i skandynawski mają zaskakująco wiele wspólnego. Obydwa czerpią inspirację z natury, stawiają na prostotę i funkcjonalność. A styl japandi wybiera i podkreśla najlepsze cechy obydwu typów aranżacji. 

Japoński spokój

W stylu japońskim pierwsze skrzypce odgrywa harmonia i ascetyczny porządek. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość: każdy przedmiot ma swoją funkcję i przypisane sobie miejsce,  co ma pozytywnie wpływać na energię zen. Ten minimalizm z jednej strony nadaje wnętrzom błogiego spokoju, a z drugiej sprawia, że każdy mebel, poza aspektem praktycznym, jest też jak element dzieła sztuki. Bowiem przedmioty w aranżacji japońskiej są jak słowa w haiku, czyli japońskiej poezji: jest ich mało, ale razem tworzą idealnie dopełniającą się, zgrabną i niezwykła całość.

Styl japoński wprowadza do wnętrz też elementy wabi-sabi, czyli umiłowania do tego, co nie jest doskonałe. Filozofia ta zakłada, że przemijanie jest nieodzownym, ale zarazem pięknym w swej niedoskonałości, elementem życia. Tym samym meble czy dekoracje, które w widoczny sposób ukazują przemijanie czasu, np. poprzez patynę, pęknięcia, są uważane za skończenie piękne, w swej niedoskonałości. 

Skandynawska funkcjonalność

Styl skandynawski wnosi do japandi przede wszystkim swój funkcjonalny charakter, zachowany w wyposażeniu o pięknym, prostym designie. Tutaj każdy mebel, w tym dekoracje, ma służyć ergonomii i wygodzie. Idealnie więc wpisują się w niego meble będące dziełem skandynawskich projektantów: ich uproszczone bryły i kształty gwarantują użytkownikom komfort użytkowania i doskonałą estetykę.

Do tego styl skandynawski bardzo mocno czerpie z natury, więc odnajdziemy w nim sporo drewna, ocieplającego wnętrze. 

Idealne połączenie

Japandi uwypukla cechy stylu skandynawskiego i japońskiego. Do nieco surowej, skandynawskiej prostoty i funkcjonalności, wprowadza  wręcz artystyczny ład i harmonię. Z kolei styl skandynawski nadaje wnętrzom bardziej praktycznego, codziennego charakteru, co ułatwia komfortowe życie. Mocno czerpie też z natury, szczególnie jeśli chodzi o materiały czy kolory. 

Jak urządzić wnętrza japandi? Kto je pokocha? O tym w kolejnym artykule. 

Online shop koneserdesign.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations