Styl japandi to połączenie filozofii i estetyki stylu japońskiego ze stylem skandynawskim. Czym się charakteryzuje, jak go zaaranżować?

Dalekie, a jednak bliskie

Chociaż Japonię od Skandynawii dzielą tysiące kilometrów, styl japoński i skandynawski mają zaskakująco wiele wspólnego. Obydwa czerpią inspirację z natury, stawiają na prostotę i funkcjonalność. A styl japandi wybiera i podkreśla najlepsze cechy obydwu typów aranżacji. 

Japoński spokój

W stylu japońskim pierwsze skrzypce odgrywa harmonia i ascetyczny porządek. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość: każdy przedmiot ma swoją funkcję i przypisane sobie miejsce,  co ma pozytywnie wpływać na energię zen. Ten minimalizm z jednej strony nadaje wnętrzom błogiego spokoju, a z drugiej sprawia, że każdy mebel, poza aspektem praktycznym, jest też jak element dzieła sztuki. Bowiem przedmioty w aranżacji japońskiej są jak słowa w haiku, czyli japońskiej poezji: jest ich mało, ale razem tworzą idealnie dopełniającą się, zgrabną i niezwykła całość.

Styl japoński wprowadza do wnętrz też elementy wabi-sabi, czyli umiłowania do tego, co nie jest doskonałe. Filozofia ta zakłada, że przemijanie jest nieodzownym, ale zarazem pięknym w swej niedoskonałości, elementem życia. Tym samym meble czy dekoracje, które w widoczny sposób ukazują przemijanie czasu, np. poprzez patynę, pęknięcia, są uważane za skończenie piękne, w swej niedoskonałości. 

Skandynawska funkcjonalność

Styl skandynawski wnosi do japandi przede wszystkim swój funkcjonalny charakter, zachowany w wyposażeniu o pięknym, prostym designie. Tutaj każdy mebel, w tym dekoracje, ma służyć ergonomii i wygodzie. Idealnie więc wpisują się w niego meble będące dziełem skandynawskich projektantów: ich uproszczone bryły i kształty gwarantują użytkownikom komfort użytkowania i doskonałą estetykę.

Do tego styl skandynawski bardzo mocno czerpie z natury, więc odnajdziemy w nim sporo drewna, ocieplającego wnętrze. 

Idealne połączenie

Japandi uwypukla cechy stylu skandynawskiego i japońskiego. Do nieco surowej, skandynawskiej prostoty i funkcjonalności, wprowadza  wręcz artystyczny ład i harmonię. Z kolei styl skandynawski nadaje wnętrzom bardziej praktycznego, codziennego charakteru, co ułatwia komfortowe życie. Mocno czerpie też z natury, szczególnie jeśli chodzi o materiały czy kolory. 

Jak urządzić wnętrza japandi? Kto je pokocha? O tym w kolejnym artykule.