Bezpretensjonalny, funkcjonalny, przytulny i estetyczny. Taki jest styl skandynawski. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć, zanim zaaranżujemy w jego duchu swoje wnętrza?

Niejedno ma imię

Większość z nas kojarzy styl skandynawski z nieco surowymi wnętrzami, designerskimi meblami lub przeciwnie: z prostymi meblami ze znanej, szwedzkiej sieciówki. Zawiera on elementy eko (dużo drewna, własnoręcznie wykonane dodatki np. z szyszek czy gałęzi), a całości dopełnia wszechobecna biel z kontrastującymi, czarnymi elementami. I tak, oczywiście takie wnętrza wpisują się w styl skandynawski, ale ma on także inne oblicza, np.:

  • Styl gustawiański, który możemy porównać do mariażu stylu ludwikowskiego ze stylem rustykalnym w skandynawskim wydaniu
  • Styl skandynawski z elementami industrialnymi, w którym elementem przewodnim jest klimat przemysłowy
  • New Nordic – który jest miksem stylu skandynawskiego i filozofii hygge 

Istnieje też wiele innych wariacji na temat stylu skandynawskiego, np. styl skandynawski z elementami jungle urban, folkowymi czy scandi chic, w którym wyczuwamy nutkę luksusu.

Złote zasady

Chociaż styl skandynawski jest niejednorodny, ma kilka zasad, które nadają mu ponadczasowości i za które jest on tak uwielbiany:

Bezpretensjonalność

Co niezwykłe, styl skandynawski nawet w swej królewskiej odsłonie (styl gustawiański) zachowuje umiar w dodatkach. Daleko mu do przepychu, za to jest bezpretensjonalny i delikatnie surowy.

Światło

Styl skandynawski wywodzi się z rejonów, gdzie przez pół roku słońca jest jak na lekarstwo. Dlatego wnętrza są jasne, doskonale oświetlone, z dużymi oknami, w którym na próżno szukać ciężkich mięsistych i ciężkich zasłon.

Dążenie do minimalizmu

W stylu skandynawskim nie brakuje dodatków, ale na próżno szukać tutaj przepychu czy nadmiernej ilości dekoracji. We wnętrzach w tym duchu jest dużo przestrzeni, o nadaje im lekkości i pozostawia wrażenie porządku.

Funkcjonalność

Nadrzędną zasadą stylu skandynawskiego jest dążenie do funkcjonalnością: wnętrza mają być przyjazne do życia oraz wygodne i to determinuje ich estetykę.

Dobry design

We wnętrzach skandynawskich naturalnie doskonale wyglądają meble projektu ikon skandynawskiego designu. A te dążą do maksymalnego uproszczenia form i tworzone są po to, by czynić mieszkania i domy wygodnymi. Dlatego design ten nie wychodzi z mody.

W stylu skandynawskim każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno miłośnicy antyków, jak i minimalizmu, zakochani w stylu industrialnym, a także fani stylu rustykalnego. Wnętrza w tym duchu są nie tylko niebywale estetyczne, ale też bardzo komfortowe. 

Online shop koneserdesign.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations