Bezpretensjonalny, funkcjonalny, przytulny i estetyczny. Taki jest styl skandynawski. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć, zanim zaaranżujemy w jego duchu swoje wnętrza?

Niejedno ma imię

Większość z nas kojarzy styl skandynawski z nieco surowymi wnętrzami, designerskimi meblami lub przeciwnie: z prostymi meblami ze znanej, szwedzkiej sieciówki. Zawiera on elementy eko (dużo drewna, własnoręcznie wykonane dodatki np. z szyszek czy gałęzi), a całości dopełnia wszechobecna biel z kontrastującymi, czarnymi elementami. I tak, oczywiście takie wnętrza wpisują się w styl skandynawski, ale ma on także inne oblicza, np.:

  • Styl gustawiański, który możemy porównać do mariażu stylu ludwikowskiego ze stylem rustykalnym w skandynawskim wydaniu
  • Styl skandynawski z elementami industrialnymi, w którym elementem przewodnim jest klimat przemysłowy
  • New Nordic – który jest miksem stylu skandynawskiego i filozofii hygge 

Istnieje też wiele innych wariacji na temat stylu skandynawskiego, np. styl skandynawski z elementami jungle urban, folkowymi czy scandi chic, w którym wyczuwamy nutkę luksusu.

Złote zasady

Chociaż styl skandynawski jest niejednorodny, ma kilka zasad, które nadają mu ponadczasowości i za które jest on tak uwielbiany:

Bezpretensjonalność

Co niezwykłe, styl skandynawski nawet w swej królewskiej odsłonie (styl gustawiański) zachowuje umiar w dodatkach. Daleko mu do przepychu, za to jest bezpretensjonalny i delikatnie surowy.

Światło

Styl skandynawski wywodzi się z rejonów, gdzie przez pół roku słońca jest jak na lekarstwo. Dlatego wnętrza są jasne, doskonale oświetlone, z dużymi oknami, w którym na próżno szukać ciężkich mięsistych i ciężkich zasłon.

Dążenie do minimalizmu

W stylu skandynawskim nie brakuje dodatków, ale na próżno szukać tutaj przepychu czy nadmiernej ilości dekoracji. We wnętrzach w tym duchu jest dużo przestrzeni, o nadaje im lekkości i pozostawia wrażenie porządku.

Funkcjonalność

Nadrzędną zasadą stylu skandynawskiego jest dążenie do funkcjonalnością: wnętrza mają być przyjazne do życia oraz wygodne i to determinuje ich estetykę.

Dobry design

We wnętrzach skandynawskich naturalnie doskonale wyglądają meble projektu ikon skandynawskiego designu. A te dążą do maksymalnego uproszczenia form i tworzone są po to, by czynić mieszkania i domy wygodnymi. Dlatego design ten nie wychodzi z mody.

W stylu skandynawskim każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno miłośnicy antyków, jak i minimalizmu, zakochani w stylu industrialnym, a także fani stylu rustykalnego. Wnętrza w tym duchu są nie tylko niebywale estetyczne, ale też bardzo komfortowe.