Współcześnie styl Art Deco jest synonimem luksusu, a przedmioty wykonane w jego duchu określamy mianem sztuki użytkowej. Niezmiennie zachwyca nas dbałość o każdy detal, wysmakowana elegancja, ponadczasowa estetyka, która mimo upływu czasu wydaje się zaskakiwać nowoczesnością i funkcjonalnością. Co jednak ciekawe, mimo zachwycającej estetyki Art Deco, ten styl pierwotnie powstał w opozycji do przesadnej dekoracyjności i bogactwa stylu secesyjnego.

Różnice między secesją a Art Deco

Secesja przeciwstawiała się industrializacji, zapewne stąd mocno widoczne są w niej inspiracje naturą, a ornamenty często bazują na zwierzęcych i roślinnych motywach. W tym stylu szczególnie charakterystyczne są płynne linie, asymetria i kolory ziemi. Styl secesyjny miał być przede wszystkim piękny. Z kolei Art Deco bazował na geometrycznych i odważnych formach oraz wyrazistych kolorach. Jego zdumiewająca estetyka była tylko środkiem do celu, jakim było stworzenie przedmiotów praktycznych i wygodnych. 

Mimo nacisku na funkcjonalność, Art Deco narodziło się w przededniu I. Wojny Światowej i jego twórcy zdawali się “projektować jakby jutra miało nie być”. Tak jakby świat chciał nacieszyć się ostatnimi chwilami szczęścia i spokoju, upajając się pięknem i luksusem. 

Wnętrza w duchu Art Deco współcześnie

Wiele obecnych aranżacji utrzymanych w duchu Art Deco jest jedynie wariacją na temat tego stylu. Art Deco było odważne, wyraziste i nowoczesne, jednak w tym wszystkim oszczędne w formie. Mniej znaczyło tam więcej, a we wnętrzach nie było miejsca na kompromisy w postaci niskiej jakości mebli czy materiałów.

Aby oddać klimat prawdziwego Art Deco powinniśmy przede wszystkim bezkompromisowo podejść do jakości i wykonania: wnętrz i mebli. Bazujmy na szlachetnych materiałach, takich jak drewno, marmur, szkło metal. Półśrodki w postaci sklejek, paneli itp. zdecydowanie się tu nie sprawdzą. Ściany możemy ozdobić klasyczną sztukaterią, tapetami ze wzorami geometrycznymi lub roślinnymi. Niektórzy decydują się na panele ścienne, np. 3d, ale wymaga to ogromnego wyczucia, aby efekt końcowy był stylowy, a nie przerysowany. Materiały typowe dla wnętrz Art Deco to satyna, aksamit, naturalna skóra.