Wnętrza powinny podobać się przede wszystkim ich właścicielom. Jednak w przeciwieństwie do sztuki, aranżacje mieszkań czy domów nie mogą pomijać takich aspektów jak wygoda czy funkcjonalność. Zatem zanim zabierzemy się za projektowanie wnętrz marzeń, poznajmy kilka ważnych zasad.

1. Strefy

Idealny układ domu powinien dzielić przestrzeń mieszkalną na dzienną i nocą. W tej pierwszej toczy się codzienne życie, to tam mogą odwiedzać nas goście, to tam jest miejsce na aktywne spędzanie czasu. Dlatego w tej strefie powinien znaleźć się salon, jadalnia czy kuchnia. Strefa nocna cechuje się natomiast prywatnością i odcina od codziennego rozgardiaszu. Należą do niej sypialnie, łazienka, garderoba, czasem gabinet. W praktyce nie każdy z nas może pozwolić sobie na tak wyraźny podział domu lub mieszkania. 

Jeśli ogranicza nas metraż, albo układ pomieszczeń, warto wyznaczyć bardziej płynne strefy, np. kącik do pracy, kącik wypoczynkowy itp. Podział może być umowny i zaznaczony np. tapetą na ścianie, regałem itp. Wyznaczenie takich stref pomoże utrzymać porządek we wnętrzach i zachować większy komfort życia ora poczucie intymności. 

2. Spójność

Domownicy nie zawsze mają takie same gusta i potrzeby, jednak przy wykańczaniu wnętrz potrzebne są kompromisy. Stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, a najlepiej także kolory na ścianach powinny być spójne. Podobnie z wyposażeniem: jeśli zdecydujemy, że motywem przewodnim naszej aranżacji będzie styl skandynawski, każde pomieszczenie aranżujemy w stylu skandynawskim. 

Nawet jeśli urządzamy mieszkanie w duchu eklektycznym, powinniśmy dbać o to, by każdy pokój miał wspólny mianownik, a pomieszczenia harmonijnie ze sobą korespondowały. 

3. Funkcjonalność

Jak powstawały perły skandynawskiego designu? Najważniejsza była wygoda użytkowania i funkcjonalność, i to właśnie im podporządkowana była forma i estetyka tych przedmiotów. Podobnie powinniśmy myśleć o naszych wnętrzach: to przedmioty powinni być dobierane do tego, by było praktycznie i wygodnie. 

Nawet najdroższe, najbardziej luksusowe meble nie będą nas zbyt długo cieszyły, jeśli okażą się niepraktyczne. 

4. Inspiracje

Mądre szukanie inspiracji zawsze ma sens. W ten sposób możemy znaleźć swój własny styl, podpatrzeć ciekawe rozwiązania, a nawet odkryć nowe, lepsze technologie lub materiały. Nigdy jednak nie powinniśmy podchodzić od inspiracji zbyt dosłownie. Po pierwsze, to co świetnie wygląda na zdjęciach, nie zawsze jest ładne (i praktyczne!) w realnym świecie. Po drugie, zbyt łatwe uleganie temu, co nam się podoba, może sprawić, że nasze wnętrza staną się zlepkiem przypadkowych stylów i przedmiotów. Po trzecie, to co jest bardzo modne, bardzo często szybko z tej mody wychodzi.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o aranżacji wnętrz? O tym w kolejnym artykule.