Styl minimalistyczny bardzo długo cieszył się popularnością w aranżacjach wnętrz. Powoli jednak ustępuje miejsca bardziej dekoracyjnym trendom. Czy słusznie? Jaki jest styl minimalistyczny, jakie są jego wady i zalety?
Styl minimalistyczny – wartości
Ten styl w aranżacji wnętrz stoi w opozycji do przesadnego konsumpcjonizmu. Tutaj dosłownie “mniej znaczy więcej”. W stylu minimalistycznym liczy się przestrzeń, porządek, a wręcz ascetyzm. Wnętrza urzekają prostotą, a porządek i czystość pozwalają się zrelaksować.
Styl minimalistyczny wpisał się też w “modę na sprzątanie”. Porządki stały się na tyle ciekawe, że tworzono o nich programy telewizyjne, pisano książki, a nawet kreowano ekspertów w tej dziedzinie. Sprzątanie zaczęto łączyć z filozofią i psychologią (pozbycie się zbędnych przedmiotów i szpargałów jako sposób na uwolnienie się od ciężaru, przeszłości, odzyskanie miejsca w domu, a nawet wolności życiowej, bunt wobec wszechobecnych zakupów itp.).
W tym ujęciu minimalizm wniósł sporo pozytywnych idei w nasze życia. Np. wiele osób zatrzymało się w biegu po kolejne “niezbędne rzeczy”. I zwyczajnie przestało marnować metry kwadratowe na przechowywanie przedmiotów, które od dawna nie są potrzebne.
Styl minimalistyczny – założenia
We wnętrzach inspirowanych tym stylem ważna jest czystość i porządek. Wykończenie wnętrz jest maksymalnie proste. Nie ma tu miejsca na mozaiki, tapety, dekoracyjne elementy typu sztukaterie. Jeśli chodzi o podłogi, to sprawdzi się tu żywica, albo szlachetne drewno lub płytki o prostych wzorach i stonowanych kolorach. W dobrym tonie są elementy szklane, czysty beton, białe lub szare ściany.
Wyposażenie wnętrz powinno bazować na tym co praktyczne i do minimum ograniczać ozdoby. Dobrze sprawdzi się wysoka zabudowa (szafki kuchenne, szafy), które pozwolą “ukryć” przedmioty codziennego użytku, np. sprzęty kuchenne, pralki, odzienie itp.
Dobrze aby meble i dodatki były gładkie, pozbawione ozdób, miały geometryczne formy i bryły.
W stylu minimalistycznym nie ma miejsca na różnorodne faktury, wzory i szalone kolory.
Styl minimalistyczny – ciemne strony
Niestety styl minimalistyczny w swoich najczystszych założeniach jest bardzo wymagający w codziennym życiu. Niewiele osób jest w stanie utrzymywać nieustannie nienaganny porządek. Ponadto obsesyjne dbanie o czystość może stać się problemem samym w sobie.
Minimalistycznym wnętrzom często zarzuca się laboratoryjny klimat, który po jakimś czasie może zacząć nużyć. Niektórym w takich aranżacjach brakuje przytulności i nutki indywidualizmu.
Styl minimalistyczny: co możemy z niego wyciągnąć
Aranżacje wnętrz w duchu minimalistycznym udowodniły, że złoty środek jest najlepszy. Filozofia stylu minimalistycznego ma w sobie wiele mądrości, ułatwia życie, pozwala odzyskać przestrzeń, spokój ducha i skończyć z wydatkami na zbędne rzeczy. Ale warto zestawić go z innymi stylami (taką hybrydą jest np. japandi łączący japoński minimalizm i dbałość o harmonię ze swojskim i funkcjonalnymi stylem skandynawskim). Eklektyczne wnętrza, których bazą jest minimalizm, są bardziej ponadczasowe, a także praktyczne.
Related articles