Cieszą oko prostym, nowoczesnym designem. Idealnie wpisują się zarówno we współczesne, przestronne wnętrza, jak i często przyciasne i niekoniecznie ustawne M-1, M-2 czy M-3. W dodatku są ergonomiczne, wygodne i tanie w produkcji. O czym mowa? O fotelach z epoki PRL-u. Dzisiaj przyjrzymy się 4 designerskim perełkom z tego okresu.

1. Fotel RM 58

Autorem tego kultowego mebla jest Roman Modzelewski, który jak mówią znawcy – był prawdziwym wizjonerem i pomysłami zdecydowanie wyprzedzał swoją epokę. Jako pierwszy projektant mebli w Polsce użył do ich produkcji laminatu poliestrowo-szklanego. Tak powstał fotel RM 58, który zdobył uznanie i cieszył się taką popularnością, że pojawiły się nawet plany produkcji mebla we Francji. Niestety ostatecznie pomysł ten porzucono. Jednak projekt doczekał się reedycji. Produkuje go firma Vzór . Ostatecznie odniósł także wielki, międzynarodowy sukces:

  1. Stał się eksponatem w muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie
  2. Prezentowany był jako przykład wzornictwa XX wieku na światowej wystawie, został tam wybrany przez sama Zahę Hadid.

2. Fotel  366

Prawdziwa ikona polskiego designu, stworzona przez Józefa Chierowskiego. Stoi za nim niesamowita historia. Kiedy Dolnośląska Fabryka Mebli w Świebodzicach uległa spaleniu, pojawiło się zapotrzebowanie na wprowadzenie szybkiego w produkcji, wygodnego mebla. Wybór padł na model 366. I była to bardzo dobra decyzja: tylko w okresie PRL-u sprzedano ponad milion modeli tego fotela. A obecnie możemy kupić fotel 366 dzięki firmie 366conpcet, która zdecydowała się wznowić produkcję tego kultowego mebla. Chociaż współczesny fotel 366 oparty jest na oryginalnym projekcie, śruby zostały zamaskowane: to rozwiązanie techniczne było niedostępne w czasach kiedy tworzył Chierowski, ale to właśnie o tym marzył. 

3. Fotel muszelka

To prawdziwa awangardowa perełka polskiego designu zaprojektowana przez Lesława Kiernickiego. Mimo żelaznej kurtyny, polski projektanci nie ustępowali pomysłowością swoim zachodnim kolegom, którzy w latach 60. Ubiegłego wieku tworzyli w duchu tzw. atomic age. Muszelka Kiernickiego wpisywała się w ten trend: okrągłe siedzisko i cienkie nogi przywodziły na myśl futurystyczne projekty legend ówczesnego desingu. 

4. Fotel typ 300-190

Chociaż nie znajdziemy o nim wielu informacji, stał się ikoną swoich czasów. Ten tapicerowany, klubowy fotel projektu Henryka Lisa, produkowany był w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. Charakteryzuje go lekka konstrukcja i ergonomiczny kształt oraz zwężające się na zewnątrz podłokietniki. 

Polscy projektanci w okresie PRL-u ograniczeni byli możliwościami technologicznymi czy dostępem do nowoczesnych materiałów. Mimo to ich projektom nie sposób odmówić niezwykłego designu, użyteczności czy nastawienia na ekonomiczną produkcję, która czyniła piękne meble dostępnymi dla wszystkich