Czym jest styl modern classic? Jak go zaaranżować? I kto powinien wybrać ten styl?

Modern classic, czyli nowoczesna klasyka

W pewnym uproszczeniu możemy przyjąć, że styl modern classic to po prostu styl klasyczny w nowoczesnym wydaniu. Widać w nim silne inspiracje stylem klasycznym, jest tutaj miejsce na oryginalne meble antyczne, ale też zupełnie współczesne wyposażenie.

Wykończenie

Aranżacje modern classic doskonale sprawdzą się zarówno w kamienicach z duszą, jak i w nowoczesnych apartamentowcach, mieszkaniach z wielkiej płyty oraz w domach jednorodzinnych. Warto mieć jednak na uwadze, że idealne tło dla nowoczesnej klasyki to przestronne, dobrze oświetlone wnętrza.

Co do wykończenia, to mile widziane są elementy klasyczne, takie jak sztukateria, drewniane podłogi, marmur. Sprawdzą się tutaj także nowoczesne materiały, takie jak duże płytki imitujące marmur czy drewno, designerskie dywany (te mogą nawiązywać do klasycznych wzorów, lub przeciwnie, bazować na geometrycznych motywach), panele ścienne o nietypowych fakturach. Podobnie stolarka okienna i drzwiowa: może być ultra nowoczesna, nawet nawiązująca do stylu industrialnego lub przeciwnie – wykonana w stylu przedwojennych kamienic.

Kolory i wzory

W kwestii kolorystyki nowoczesna klasyka pozwala na dużą dowolność. Dobrze będzie wyglądała tu zarówno klasyczna biel kontrastująca z czernią, jak i bardziej wyraziste motywy – np. granat, butelkowa zieleń, żółty. Wnętrza w kolorach popielatego różu, przydymionego fioletu czy pastelowego błękitu także będą mieściły się w ramach tego stylu.

Co do wzorów, te jak najbardziej pasują do wnętrz w tym klimacie. I tutaj znowu mamy dowolność: mogą nawiązywać one do minionych epok w postaci np., motywu na pledzie, dywanie, zasłonie, tapecie – lub przeciwnie, opierać się rysunkach geometrycznych. Ważne jednak, by tekstury i wzory nie przytłaczały wnętrz.

Meble

W modern classic jest miejsce zarówno na antyki o klasycznych formach i zdobieniach, jak i na meble w pełni nowoczesne, o prostym designie. Zestawianie bogato zdobionych, szlachetnych mebli antycznych z meblami o minimalistycznym wyglądzie podkreśli piękno tych pierwszych i jednocześnie pozwoli stworzyć wnętrza o eklektycznym charakterze. We wnętrzach modern classic możemy wykorzystać też meble stylizowane, albo nawiązujące do antyków. Tak naprawdę dobór wyposażenia to fuzja nowoczesności z klasyką.

Dodatki

We wnętrzach modern classic dodatki powinny byś wysmakowane – proste, długie wazony, kryształowe szklanki, współczesne dzieła sztuki czy antyczna zastawa jak najbardziej się tu sprawdzą. Historyzowane przedmioty możemy zestawiać ze współczesnymi, długimi zasłonami, roletami czy dywanami.

Jeśli zdecydujemy się na lustro w złoconej, dekoracyjnej ramie, dobierzmy do wnętrz raczej nowoczesne, minimalistyczne oświetlenie. A jeśli postawimy na lampy przypominające współczesne dzieła sztuki, zrezygnujmy z elementów odwracających uwagę od takiej ozdoby (np. w postaci galerii zdjęć).

Ważne jest zachować umiar: styl modern style powinien być stonowany i elegancki. Prostota ma przeplatać się tutaj z luksusem. Modern style do doskonała propozycja dla osób, które kochają klasykę, ale nie chcą zrezygnować we wnętrzach z nowoczesnego designu.

Online shop koneserdesign.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations