To zaskakujące, ale duński design zdobył popularność już w latach 50. ubiegłego wieku. A dzisiaj, po ponad 70 latach, wciąż wydaje się świeży, kreatywny i nowoczesny! Za co kochamy skandynawskie aranżacje? Czym się wyróżniają i jaka jest ich historia?

Ojcowie stylu duńskiego

Za głównych propagatorów duńskiego designu uznaje się Alvara Aalto i Arnego Jacobsena.

Alvar Aalto był architektem i projektantem przemysłowym pochodzącym z Finlandii. Zasłynął z „humanistycznego podejścia do architektury”,  a jego prace określa się mianem ekspresyjnych. Alvar odrzucał sztywne zasady geometryczne, a zamiast nich wybierał nietypowe formy. 

Arne Jacobsen uważany jest za twórcę wielu ikon duńskiego designu (choćby słynnego fotela Egg). Był architektem i projektantem wnętrz, a jego styl słynie z uproszczonych form z jednoczesnym podkreśleniem istotnych elementów konstrukcyjnych. 

Alvar i Arne nadali stylowi duńskiemu kierunek i charakter – postawili na funkcjonalność, minimalistyczny i jednocześnie kreatywny design, który po dziś dzień odbierany jest jako bardzo nowoczesny. Meble i dekoracje w duchu duńskim łączy ponadczasowa estetyka, wygoda użytkowania i co równie ważne – przystępne ceny. 

Stylowe wnętrza w duchu duńskim

Skandynawia słynie z dobrego designu. A w słowie „dobry design” kryją się nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność. I to właśnie ta druga cecha jest priorytetem w projektowaniu mebli i przedmiotów w stylu duńskim. Projektanci tego stylu dążą do maksymalnego upraszczania form, przy zachowaniu maksymalnej kreatywności. Dzięki temu design mebli w duchu duńskim jest nowoczesny i… zaskakujący.

Już same pięknie zaprojektowane meble nadają aranżacjom duńskim charakteru. Ale to nie wszystko. Duńczycy stawiają także na:

- przytulność, którą czerpią z filozofii Hygge 

- elegancje, wyrażoną w minimalizmie, doborze dobrej jakości, naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyce

- jasne, przestronne wnętrza 

To wszystko razem sprawia, że wnętrza w duchu duńskim z jednej strony są skromne i minimalistyczne, a z drugiej eleganckie jak aranżacje w stylu japońskim, gdzie wszystkie przedmioty tworzą harmonijne kompozycje. Jego atutami jest wygoda i funkcjonalność, ale ubrana w ponadczasowy design.

Dobrze zaprojektowane wnętrza w stylu duńskim sprawiają, że chce się tam zostać na dłużej.