Możemy nazwać go północnoeuropejską interpretacją aranżacji wnętrz typowych dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Albo po prostu mariażem stylu skandynawskiego z japońskim. Chociaż pozornie wydaje się egzotyczny, jest jednocześnie bardzo bliski estetyce typowej dla Skandynawii. I bardzo łatwo go polubić. Jak zaaranżować styl japandi we własnych wnętrzach?

Minimalizm ponad wszystko

Zarówno we wnętrzach w duchu skandynawskim, jak i w japońskim minimalizm jest pożądaną cechą aranżacji. W obydwóch stylach główne skrzypce grają także meble o prostych, obłych bryłach. Ale w aranżacjach japandi, dzięki inspiracji stylem japońskim, minimalizm zamienia się w niemal ascetyczną oszczędność w wyposażeniu, gdzie każdy element jest doskonale przemyślany. Z kolei styl skandynawski nadaje tym artystycznym wnętrzom maksymalnie funkcjonalnego charakteru. Do japandi pasują meble w stylu skandynawskim, a także nasze rodzime meble z okresu PRL. 

Jest tutaj miejsce na dekoracje, np. w postaci delikatnych grafik, czy kompozycji z suszonych kwiatów, ale im mniej, tym lepiej. Ponadto dekoracje mogą pełnić też praktyczne funkcje i przybrać formę np. ceramicznej zastawy. Jeśli jesteśmy właścicielami sprzętów, w których wyraźnie widać znak czasu: np. pękniętego i sklejonego wazonu, nie martwmy się, ze względu na typową dla aranżacji japońskich filozofię wabi-sabi, będzie to cecha pozytywna.

Moc kolorów

Styl japandi czerpie z kolorów ziemi: odnajdziemy w nim odcienie brązu, biele, szarości, delikatne zielenie. Kolory nie powinny rozpraszać: przeciwnie, mają tworzyć spójną, przytulną i harmonijną całość. Jeśli lubimy mocne akcenty, wzorem stylu skandynawskiego, możemy wprowadzić je za pomocą kontrastującej czerni.

Inspiracja naturą

Styl japandi bliski jest naturze. Tym samym pasują do niego takie materiały jak drewno, rattan, wiklina, szkło, suszone kwiaty, bawełna, ceramika, a nawet elementy wykonane z trawy, bambusa czy papieru ryżowego. Pasują tutaj również drewniane meble, które zachowują oryginalny kolor i rysunek słoi, czy dekoracje i inne elementy wykonane choćby z wikliny. 

Połączenie Kraju Wiśni z mroźną północą Europy

W aranżacjach w duchu japandi z powodzeniem możemy bazować na meblach z europejskim rodowodem. Idealnie sprawdzą się tutaj rzeczy zaprojektowane przez skandynawskich projektantów. Ale także nasze, polskie, meble z lat 60. 

Nie zapominajmy jednak o motywach Dalekiego Wchodu. Np. lekkich parawanów, plecionek z trawy morskiej czy grafik rodem z Japonii. 

Dla kogo jest styl japandi? Dla każdego, kto we wnętrzach szuka wytchnienia, harmonii, spokoju i doskonałego designu.