Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych nurtów w designie wnętrz i meblarstwie. Narodził się w pierwszej połowie XX wieku, jednak zdecydowanego rozpędu nabrał w latach powojennych. Polega na umiłowaniu natury, prostoty formy, braku zbędnych dekoracji, funkcjonalności, nowoczesności. Skandynawscy projektanci łączyli zasady modernizmu z lokalnymi tradycjami, co w rezultacie dało jedyne w swoim rodzaju meble. Jaka była historia stylu skandynawskiego w meblarstwie?

Jak meble w stylu skandynawskim zyskały uznanie na świecie?

Międzynarodowa kariera stylu skandynawskiego rozpędziła się w latach 50. XX wieku, kiedy to podczas wystawy „Good Design” w nowojorskim Museum od Modern Art zaprezentowano wiele istotnych projektów mebli – w tym popularne krzesło „Ant” od Arne Jacobsena. Siedzisko szybko stało się ikoną skandynawskiego designu. 

Następną wystawą, która ugruntowała zasłużoną, wysoką pozycję stylu skandynawskiego w meblarstwie była „Design in Scandinavia”, zaprezentowana w latach 1954-1957 w USA. Podczas wyjątkowego wydarzenia Amerykanie poznali wiele projektów od skandynawskich twórców – nie tylko meble, ale i ceramikę, szkoło, tekstylia. Zachwycano się wysoką jakością i prostotą wykonania przedmiotów użytkowych, wykorzystaniem naturalnych materiałów. Określano je jako innowacyjne, funkcjonalne, nowoczesne – i taka opinia na temat skandynawskich mebli zachowała się do dziś. 

Cechy mebli w stylu skandynawskim

Mistrzowie skandynawskiego designu wnieśli nowe podejście do projektów mebli. Od teraz ważne było połączenie tradycyjnego rzemiosła – rodem ze Szwecji, Norwegii, Danii czy Finlandii – z nowoczesnym designem. 

Meble w stylu skandynawskim wykonywane są z drewna, np. świerkowego, sosnowego, dębiny. Brak w nich wymyślnych zdobień czy ekstrawaganckiej kolorystyki – króluje raczej biel i naturalny kolor drewna (z widocznie zarysowanymi słojami). Wyróżniają się praktycznością, trwałością, wygodą, odpornością na wilgoć. W stylu skandynawskim przykłada się dużą rolę ekologii, dlatego projektowane meble są biodegradowalne. Wynika to z postawy proekologicznej wśród mieszkańców krajów skandynawskich.