Jedni traktują go jako element filozofii życia, inny doceniają za ponadczasową estetykę, ale są też tacy, którzy krytykują go za niepraktyczną surowość. Styl minimalistyczny: czym się wyróżnia, jak go zaaranżować?

Minimalizm: jak to się zaczęło?

Niektórym styl minimalistyczny kojarzy się z bezdusznym laboratorium. Jednak to błędna interpretacja: minimalizm ma swoje korzenie w filozofii zen, która w dużym uproszczeniu polega na zajrzeniu we własne wnętrze, a nie szukaniu szczęścia w tym co na zewnątrz. Minimalizm we wnętrzach, w swym pierwotnym założeniu, ogranicza pogoń za tym co zbędne, nieistotne, chwilowe. Stawia za to na wnętrza pełne harmonii, oszczędne w formie i spokojne.

Wnętrza w duchu minimalizmu powinny pozwalać na wyciszenie umysłu, jednocześnie nie oznacza to rezygnacji z estetyki. Przeciwnie, ta jednak powinna być starannie przemyślana, dajaca wrażenie, że każdy przedmiot we wnętrzu ma swoje miejsce i znaczenie.

Główne zasady minimalizmu

W minimalizmie najważniejszą zasadą jest: “mniej, znaczy więcej”. Zamiast niezliczonej ilości dekoracji i mebli lepiej wybrać kilka, takich które będą miały znaczenie, czyli okażą się wygodne, praktyczne, przydatne, ponadczasowe, trwałe i estetyczne.

Meble w stylu minimalistycznym

Minimalizm swoje piękno opiera na prostocie. Idealne przedmioty, to te które w maksymalnie uproszczonych formach oferują wszystko to, co jest ważne: są funkcjonalne, wygodne, trwałe.