Styl japandi jest coraz chętniej wybierany przez Polaków. Nic dziwnego: łączy on wiele cech uwielbianego stylu skandynawskiego z nieco egzotycznym stylem japońskim. Czy się charakteryzuje, jak go zaaranżować we wnętrzach?

Jak opisać japandi?

Gdyby zamknąć styl japandi w kilku słowach, to prawdopodobnie byłyby to oaza spokoju i dobra energia. Łączy on w sobie minimalizm, spokój i wyjątkowe skupienie na szczegółach typowe dla stylu japońskiego, ze skandynawską funkcjonalnością. Japandi wyciąga najlepsze cechy obydwu stylów.

Co japandi czerpie ze stylu japońskiego?

Styl japoński kojarzy się z czystymi liniami, świeżością, minimalizmem. Jednak nie jest to minimalizm, który znamy z europejskich aranżacji: przypominający wręcz laboratoryjne wnętrza. Za japońskim minimalizmem stoi brak zbędnych bibelotów, proste, często niskie meble, zabudowy (często drewniane), które sprawiają, że większość przedmiotów codziennego użytku jest ukryta, puste ściany. Każdy element w stylu japońskim jest uzasadniony i przemyślany, tym samym w stylu japońskim wazon z kwiatami nie jest zwykłą dekoracją, a przypomina wręcz dzieło sztuki. Ważną rolę odgrywa też kolorystyka: ta jest stonowana, korespondująca z barwami ziemi. 

W stylu japońskim istotna jest też filozofia Wabi-Sabi, która uczy dostrzegania piękna w prostocie, przemijaniu, niedoskonałości. Pozwala ona znaleźć spokój i ukojenie w otaczających nas, prostych przedmiotach i inspiruje to porzucenia gonitwy za tym co nowe i modne.

Co japandi czerpie ze stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski wprowadza do japandi akcenty kolorystyczne, w postaci ciemniejszych barw, wzornictwo oraz funkcjonalność. Duch mroźnej północy sprawia, że surowe, wręcz artystyczne aranżacje japońskie stają się bardziej swojskie i łatwiejsze do zaadaptowania we wnętrzach na Starym Kontynencie. 

Jak zaaranżować styl japandi?

Typowe dla stylu japandi materiały są naturalne: bazują na drewnie, kamieniu, papierze ryżowym, rattanie. 

Przedmioty pasujące do japandi to proste, najlepiej drewniane czy rattanowe meble. Mile widziane są tu przedmioty typowe dla skandynawskiego wzornictwa. 

Dodatki w stylu japandim mogą być użyteczne i przybierać postać np. pięknego, metalowego czajnika, rattanowych koszy, lampy z papieru ryżowego.

Przestrzeń w aranżacjach w japandi musi być czysta, pozbawiona zbędnych przedmiotów.