Wiele angielskich słów, które były w przeszłości typowe dla wyższej sfery społecznej, ma pochodzenie francuskie. Nie inaczej jest ze słowem „vintage”, które podchodzi od francuskiego słowa „vendage”, oznaczającego winobranie. Słowo vintage pierwotnie było stosowane do określania wina (rocznika, okresu zbioru, typu winorośli).  Z czasem zaczęto stosować go również w modzie, sztuce i meblarstwie. Przyjmuje się, że przedmioty lub utwory vintage mają minimum 20 lat i cechy charakterystyczne dla stylu panującego w czasie, w którym powstawały.  

Skąd wziął się styl vintage

Styl vintage szczególnie wyraźny jest w modzie. Mocno odznaczył się także w aranżacji wnętrz. Nie ma on sztywnych wytycznych, ale oznacza on miłość do rzeczy starych, „z duszą”, ale nie chodzi tutaj o antyki. Styl vintage mocno nawiązuje tez do klasycznego designu, co czyni go ponadczasowym. Co szczególnie ważne, styl vintage nie oznacza żadnego konkretnego stylu ani epoki, chociaż zwykle utożsamia się go ze wzornictwem lat 50. I 60. ubiegłego wieku. Tym samym wnętrza urządzone w duchu duńskim często mają właśnie charakter vintage. 

I chociaż w Polsce od lat cenimy i lubimy styl skandynawski, a duńscy projektanci uznawani są u nas za kultowych (jak zresztą na całym świcie), coraz chętniej w naszych wnętrzach wracamy do polskich marek, projektantów, a nawet rzeczy z okresy PRL-u.

Jak zaaranżować styl vintage

Styl vinatage nie lubi dosłowności. Zatem ani w modzie, ani tym bardziej we wnętrzach, nie powinniśmy przesadzać z odnośnikami do motywów z przeszłości. Jeśli chcemy, by nasze wnętrza wyglądały autentycznie (a nie sztucznie jak muzeum), styl vintage powinien być eklektyczny i swobodnie mieszać się ze współczesnym designem. W świecie wnętrz jest to o tyle proste, że często meble z vintage mają niezwykle nowoczesny charakter.

Co ważne, styl vinatage to nie tylko łączenie starego z nowym, ale też swobodne mieszanie stylów i estetyk. Wnętrza vintage mogą tworzyć starocie wyszperane na pchlim targu, perełki designu z lat 60., ceramika z Bolesławca, a także elementy w duchu wiktoriańskim, ekstrawagancko połączone ze współczesnymi przedmiotami. 

Do kogo pasuje styl vintage

Styl vintage to idealny wybór dla osób, który kochają dobry design, lubią wnętrza z duszą, nadają przedmiotom sentymentalny charakter i pragną mieszkać w wyjątkowo urządzonych wnętrzach.