Kolory we wnętrzach mają wpływ na nasz nastrój, pracę czy odpoczynek. Są też ważnym czynnikiem wpływającym na odbiór całej aranżacji. Wciąż jednak często wybieramy je pod wpływem aktualnych trendów, a nie dopasowujemy ich do swoich potrzeb, osobowości czy gustu.

Kolory a wnętrza

Kiedy myślimy o wyborze kolorów do wnętrz, często skupiamy się jedynie na kolorze ścian. A to duży błąd. Aby cała aranżacja była spójna i dopracowana, powinniśmy patrzeć na kolory we wnętrzach całościowo: począwszy od podłóg, przez ściany po wyposażenie wnętrz i dodatki. Zasada ta odnosi się też do takich elementów jak okna, drzwi, płytki. Te same kolory (i materiały) powinny powtarzać się we wszystkich pomieszczeniach, nawet jeśli w tym wszystkich np. sypialnie czy gabinety mają indywidualny charakter.

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie 3 kolorów i zastosowanie ich w proporcjach 60% - 30% i 10%. Z czego 60% to kolor bazowy, 30% to kolor główny, dodający wnętrzom wyrazu, a 10% to akcent kolorystyczny, chętnie kontrastujący. 

Kolory a styl

Każdy styl ma typową dla siebie paletę kolorów. I tak np. styl rustykalny to kolory ziemi, angielski biele i pastele, dla stylu prowansalskiego charakterystycznym kolorem będzie lawendowy, a w stylu paryskim często pojawiającym się akcentem jest złoty. Wybierając konkretny styl, przemyślmy czy przemawia on do nas pod względem kolorystycznym.

 Kolory a nasłonecznienie

W zależności od tego jak ustawione są okna w pokoju, będzie tam wpadało ciepłe lub chłodniejsze światło, bardziej lub mniej intensywne. Wpływa to też na odbiór koloru. I tak we wnętrzach z oknem północnym kolor niebieski czy biały może wydawać się zimny, a nawet ponury i wpadać w szarości. Za to pomieszczenia zorientowane na południe czy zachód charakteryzują się ciepłym światłem. Zanim zatem dobierzemy ostateczne kolory do wnętrz, zastanówmy się jak będą one wyglądały w połączeniu z naturalnym oświetleniem.

Kolory a nastrój

Kolory mają wpływ na to jak się czujemy. Mogą nam też pomóc w koncentrowaniu się albo… relaksowaniu. Dlatego, chociaż dobrze aby kolorystyka w całym domu i mieszkaniu była spójna, warto abyśmy poza aspektami wizualnymi, brali pod uwagę własne samopoczucie i kwestie praktyczne. Nawet jeśli ostatecznie będzie oznaczało to wprowadzenie alternatywnego (ale nadal spójnego!) koloru w wybranych pomieszczeniach.

Pamiętajmy też, że intensywne, mocne kolory szybciej się nudzą i mogą nawet irytować. Można oczywiście postawić na “bezpieczny” zestaw neutralnych beżów, bieli i szarości, ale z kolei taki wybór może wydawać się zbyt uniwersalny, wręcz hotelowy. Za to kolory ziemi pozwalają tworzyć piękne i ponadczasowe wnętrza.