Wnętrza w stylu rustykalnym nawiązują do wiejskich, dawnych chat. Kojarzą się ze spokojem, bliskością natury, surowością i prostotą. Jak je zaaranżować?

Czy styl rustykalny pasuje do współczesnych wnętrz?

Aranżacje w tym duchu nie mają twardych ram, ale warto spełnić kilka warunków, by nasze wnętrza faktycznie miały klimat wnętrz rustykalnych. Jakie to zasady?

Naturalne materiały

We wnętrzach w duchu rustykalnym nie ma miejsca na tworzywa sztuczne. Dominuje tu drewno (najlepiej lite, lakierowane), wiklina, szkło, ceramika, kamień, len. 

Kolory ziemi

We wnętrzach w duchu rustykalnym nie ma miejsca na krzykliwe kolory, kontrastujące zestawienia czy złoto. Kolory są zwykle jasne (biel, błękit, brąz. W zależności od regionu mogą dominować kolory związane z tamtejszym folklorem lub typową fauną (np. w stylu prowansalskim, który ma rustykalny charakter, ważnym odcieniem jest lawenda). 

Prostota

Styl wiejski to zaprzeczenie luksusu i przepychu. Dominują w nim proste, drewniane meble. Jeśli ozdoby, to snycerskie.  A jakie meble pasują do tego stylu? Będą to zarówno klasyczne meble w stylu angielskim, jak i 

meble w stylu duńskim, o ile zdecydujemy się na modele o prostej konstrukcji, opartej np. na drewnie i metalu. 

Czy styl nowoczesny może mieć bardziej nowoczesny charakter?

Rustykalny styl urządzania wnętrz jest bardzo plastyczny. Nie musi być wcale przaśny jak wiejska chata z początku XX wieku. Możemy zastosować jego główne zasady, decydując się na współczesne wykończenie i wyposażenie wnętrz. Podłogi nie muszą być wykonane z desek. Mogą przybrać formę paneli stylizowanych na drewno, a kuchnię czy łazienkę mogą wykańczać kafelki o prostych, ale bardziej współczesnych kształtach i wzorach. Surowe i proste meble możemy zastąpić nowoczesnymi meblami w duchu skandynawskim, ale wykonanymi z naturalnych materiałów. Wygodna kanapa z tapicerką w neutralnych kolorach, pokryta pledem wykonanym z naturalnego materiału będzie zdecydowanie lepszą opcją od drewnianej ławy.

Styl rustykalny jest zdecydowanie warty uwagi. Jest synonimem spokoju, prostoty. Wnętrza zaaranżowane w jego duchu są przyjazne i sprawiają, że czujemy się bliżej natury.