W polskich magazynach i na portalach wnętrzarskich, w polskich domach i mieszkaniach oraz na tablicach inspiracyjnych od lat króluje styl skandynawski. Na czym polega jego fenomen i dlaczego od tylu lat ten styl nam się nie znudził?

Po pierwsze, design.

Styl skandynawski opiera się na skandynawskim designie, który wygodę i ergonomię ubiera w minimalistyczne, ale kreatywne formy. A co za tym idzie, skandynawski design się nie starzeje. Co więcej – nieustannie wygląda nowocześnie. Co więcej, skandynawski design ma sporo wspólnego z polskim designem z okresu PRL-u, więc aranżacje w tym duchu możemy wykonać wykorzystując rodzime perełki designu.

Po drugie, klimat.

Oczywiście w Polsce nie borykamy się z aż tak długą nocą w okresie zimowym, ani z aż tak niskimi temperaturami jak mieszkańcy mroźnej Skandynawii. Ale uczciwie trzeba przyznać, że także nasza jesień oraz zima są długie i nie rozpieszczają nas pod względem słonecznych godzin. A w stylu skandynawskim oświetlenie jest bardzo ważne. Duży nacisk położony jest na wykorzystanie światła słonecznego (nie ma tu miejsca na zasłanianie okien grubymi firanami, przestrzenie są otwarte i słoneczne). Ważne jest też sztuczne oświetlenie, które tworzy klimat aranżacji i dodaje jej ciepła.

Po trzecie, naturalność.

Styl skandynawski to drewno, wiklina, szkło, len, ceramika, metal. Takie materiały nadają aranżacjom ciepła, szlachetności i ponadczasowości. Dzięki dużemu naciskowi na bliskość natury, wnętrza w tym duchu wręcz zachęcają do wypoczynku i odetchnięcia od szybkiego życia czy miejskiego zgiełku. 

Po czwarte, plastyczność.

Styl skandynawski nie ma sztywnych ram i łatwo go spersonalizować. Dobrze łączy się ze stylem industrialnym, wiejskim, można dodać mu klimatu urban jungle, shabby chic, japandi, modern scandi. Ta plastyczność wynika z ponadczasowych kolorów, materiałów i designu, który jest wykorzystywany jako baza stylu skandynawskiego. 

Styl skandynawski prawdopodobnie jeszcze przez wiele sezonów będzie gościł w polskich wnętrzach. Na pewno polubią go osoby, które cenią czyste, niepretensjonalne wnętrza, wielbiciele eko rozwiązań i natury. Co równie ważne, styl skandynawski miewa również luksusowe osłony, bazujące na kontrastach (głównie bieli i czerni) i dodatkach złota.