Są osoby, które słowa retro i vintage stosują jako zamienniki. I chociaż style te mają wspólne mianowniki, wbrew pozorom więcej je różni niż dzieli. Odpowiedzmy zatem na pytania: czym jest styl retro, a czym vintage i jak je wprowadzić do naszych wnętrz.

Co to styl retro?

Przedmioty w stylu retro są produkowane współcześnie, ale stylizowane na stare. Retro czerpie inspiracje głównie z lat 50., 60. i 70 XX wieku. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się np. sprzęt AGD, który designem przypomina rzeczy z 2. połowy ubiegłego wieku, a technologicznie nie odbiega od nowoczesnego wyposażenia kuchni. Ale retro to także meble, dekoracje czy elementy wykończenie wnętrz, takie jak panele podłogowe czy tapety.

Teoretycznie aranżacja domu w duchu retro brzmi jak przepis na kicz: sprzęty stylizowane na te sprzed kilkudziesięciu lat, w towarzystwie „udawanych” dodatków. Ale w praktyce dobrze zaprojektowane wnętrza w tym klimacie mają bardzo nowoczesny look. Jak to możliwe? Ówczesny design opierał się na prostych, geometrycznych i ponadczasowych formach. Dodatkowo pazura wnętrzom retro dodają odważne kolory i wzory.

Czym jest styl vintage?

Brak jasnych ram czy definicji, wskazujących na to, co jest vintage. Teoretycznie aranżacje vintage powinniśmy budować na bazie pięknych i eleganckich rzeczy z innych epok. Praktycznie vintage to zarówno wspaniale zachowany komplet porcelany sprzed wojny, jak i stary, spękany i zużyty stół odziedziczony po dziadkach. Jedyne o czym należy pamiętać, to fakt że rzeczy vintage mają co najmniej 20 lat i są oryginalne. 

Styl vintage nie zamyka się w konkretnych ramach czasowych. Dlatego aranżacje w tym duchu mogą być eklektyczne.

Jak aranżować przedmioty retro i vintage?

Zarówno elementy retro jak i vintage możemy wprowadzać do aranżacji jako pojedyncze dodatki, które budują eklektyczny wystrój. Jednak aranżacje retro częściej są spójne i wprowadzają do całej aranżacji klimat sprzed kilkudziesięciu lat. Z kole rzeczy vintage są traktowane zarówno jako ekstrawaganckie dodatki we współczesnych wnętrzach, jak i elementy budujące szalone, dynamiczne aranżacje pełne starych rzeczy z różnych epok.

Czego się wystrzegać, projektując wnętrza vintage lub retro? 

Chociaż styl retro i vintage opierają się na minionych czasach, nie oznacza to, że dobrym pomysłem jest przenoszenie designu z dawnych lat 1:1. Zbyt dosłowne inspirowanie się, może przeistoczyć nasze wnętrza w nudne, prywatne muzeum. Nie bójmy się eksperymentów i łączenia starego z nowym.

W stylu retro nie musimy kupować wszystkich sprzętów, które w pełni naśladują oryginały. Czasem wystarczy fotel z tapicerką retro. Albo sprzęt o kształtach nawiązujących do projektów z lat 60., ale w pastelowych kolorach. A przedmioty vintage możemy odnawiać lub zestawiać z nowoczesnymi elementami wyposażenia wnętrz.