Kolekcjomanie porcelany kojarzy się często ze zbieraniem unikatowych filiżanek czy zastaw stołowych. Oczywiście można zbierać porcelanę wg takiego klucza. Ale to dopiero wierzchołek opcji. Bardzo ciekawym wyzwaniem jest np. kolekcjonowanie figurek. I to zwierzęcych!

Wszystko zaczęło się od miśnieńskiej porcelany

Prawdopodobnie pierwszą osobą w Europie, która zapragnęła mieć porcelanowe figurki zwierząt i co więcej – wprowadziła ten pomysł w życie, był król August II Mocny. Przy okazji założyciel Manufaktury Porcelany w Miśni. Na jego zlecenie Johann Kaendler stworzył ponad 100 naturalnej wielkości figur zwierząt, które ozdobiły Pałac Japoński w Dreźnie.

Z czasem porcelanowe zwierzęta, ale już w mniejszych rozmiarach, stały się regularną pozycją w ofercie manufaktury.

Warto szukać polskich projektów

Obecnie wśród kolekcjonerów szczególnie popularne są zwierzęce figurki z Ćmielowa. Jednak warte uwagi są też egzemplarze z Chodzieży, Tułowic, Włocławka czy Wałbrzycha. Szczególnie ciekawe są projekty z lat 50. i 60. – chociaż był to trudny okres dla Polski, to wtedy rozkwitał polski design. Projekty z Polski były tak dobre, że często stawały się inspiracją dla zagranicznych kolekcji.

Jak nie dać się oszukać

Kolekcjonowanie porcelany wymaga wprawnego oka i sporego doświadczenia. Niestety nietrudno trafić na ofertę doskonałych falsyfikatów. Tym samym, szczególnie początkujący, powinni skupić się na nabywaniu porcelanowych figurek ze sprawdzonych źródeł. 

Uważać należy również na porcelanę oryginalną, ale idealnie naprawioną. Niestety nawet perfekcyjnie sklejone figurki nie mają wartości na rynku porcelany. A figurki zwierząt wyjątkowo łatwo ulegają uszkodzeniom.

Rzeczy, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu

Teoretycznie rozpoznanie i sklasyfikowanie porcelany jest możliwe po sygnaturze. Ale tę można podrobić. Tym samym kupując porcelanę dokładnie oceniajmy szereg innych elementów, takich jak jakość wykonania, kolor, szkliwienie czy nawet takie szczegóły jak kształt otworów. Uważnie oglądajmy też porcelanę pod względem ewentualnych uszkodzeń.

Jeśli kupujemy porcelanę przez Internet, upewnijmy się, że ta będzie starannie zapakowana i dotrze do nas bez uszkodzenia.

Klucze do kolekcjonowania porcelany

Aby kolekcjonowanie porcelany było bardziej fascynujące i wartościowe w kontekście inwestycji, warto obrać sobie jakiś klucz. Np. kolekcjonowanie całych serii, zbieranie figurek konkretnych zwierząt (np. ptactwa czy leśnej zwierzyny), kupowanie figurek z jednej manufaktury albo datowanej na konkretny okres. Takie ograniczenie kolekcji sprawia, że szukanie wymarzonego egzemplarzu jest bardzo wciągające i przypomina nieco polowanie.