Styl skandynawski od dekad cieszy się uznaniem. Dlaczego go tak cenimy i do czego doprowadziła jego popularność?

Dlaczego od lat kochamy styl skandynawski?

Za stylem skandynawskim stoją ikony designu takie jak Jacobsen, Hans Wegner, Verner Panton, Alvar Aalto. I chociaż ich projekty zaczęły powstawać już w pierwszej połowie XX wieku, do dzisiaj zaskakują swoją świeżością, nowoczesnością. 

Styl skandynawski nawiązuje do natury - bazując na naturalnych materiałach i kolorach. Aranżacje wnętrz w tym duchu są raczej minimalistyczne, ale jednocześnie znajdziemy tu dekoracje dodające im przytulności - chętnie wykonane ręcznie. 

Ponieważ styl skandynawski narodził się w szerokości geograficznej, gdzie przez ponad pół roku mieszkańcy doświadczają deficytu światła słonecznego, dużą rolę odgrywa w nim oświetlenie: zarówno to naturalne, z którego Skandynawowie chcą skorzystać w 100%, jak i sztuczne, którym tworzą klimat wnętrz.

Różne odsłony stylu skandynawskiego

W związku z tym, że styl skandynawski od lat cieszy się popularnością, doczekał się on różnych wariantów. O to niektóre z nich:

New nordic

W tym stylu wiodącą filozofią jest duńskie hygge: czyli umiejętność cieszenie się z prostych chwil, docenianie codzienności. Hygge to celebrowanie zwykłych czynności typu picie ulubionej herbaty w pięknej filiżance, wieczór z książką przy zapachowych świecach i pod miękkim pledem. Dlatego w new nordic znajdziemy dużo dodatków nadających wnętrzom przytulności i atmosfery ciepła: świec, źródeł nastrojowego oświetlenia, poduch, pledów, dywanów.

Dark Nordic

Styl dark nordic to bardziej ekskluzywna odsłona prostego stylu skandynawskiego. Jego cechą charakterystyczną są kolory: ciemniejsze, pełne głębi, takie jak szarości, czernie, granaty, ciemna zieleń. Inne są też materiały, bowiem cechuje je większy luksus. Pojawiają się tu metale szlachetne, marmur, aksamit. 

Scandi Chic

Niektórzy nazywają go kobiecą wersją stylu skandynawskiego. Dominuje tu biel przełamana pudrowym różem, akcenty złota. Najpopularniejsze wzory to motywy kwiatowe. Pojawiają się tu też delikatniejsze materiały, takie jak jedwab.

Japandi

To mix stylu japońskiego i skandynawskiego. Z estetyki mieszkań Japonii zapożycza minimalizm, surowość wnętrz, harmonię, przemyślany układ mebli i dodatków, który przypomina sztukę. A ze stylu skandynawskiego bierze doskonały design, naturalne materiały i funkcjonalność.

Styl skandynawski jest bardzo uniwersalny: cechuje go bowiem funkcjonalność, jasne, przytulne przestrzenie, nowoczesność i odwołania do natury. Jednocześnie bardzo łatwo adaptować go do własnego gustu i potrzeb, dodając do niego np. akcenty w stylu urban jungle, industrialnym czy glamour. Można też inspirować się jego odmianami: new nordic, dark nordic, scandi chic czy japandi.