Styl vintage to idealna propozycja dla osób, które nie mogą zdecydować czy postawić na pragmatyczny, współczesny sposób urządzania wnętrz czy stylowe przedmioty z minionych dekad, a także starocie z duszą. Jak stworzyć styl vintage? 

1. Nie bój się odważnych połączeń

Styl vintage wielu kojarzy się z designerskimi przedmiotami z lat 50., 60. czy 70. ubiegłego wieku. Jeśli jednak mamy dobrze rozwinięty zmysł estetyczny, śmiało możemy do aranżacji w duchu vintage wprowadzić dowolne, stare przedmioty, które mają w sobie „to coś”. Nawet jeśli są nieco zaśniedziałe, a nawet zniszczone.

 2. Wiedz, że piękne przedmioty mogą czekać na Ciebie nawet na śmietniku

Dobry design to nie tylko drogie przedmioty z wyższej półki czy klasyki skandynawskiego desingu. To też nasze rodzime meble z okresu PRL-u czy porcelana z Ćmielowa, które możemy odnaleźć na strychu u dziadków czy wręcz koło koszów na śmieci.

3. Stawiaj na oryginalny eklektyzm

Nawet jeśli kochamy estetykę z okresu PRL-u, unikajmy dosłownego odtwarzania dawnych aranżacji we współczesnych wnętrzach. Urok vintage polega na eklektycznych zestawieniach, a nawet nutce ekstrawagancji, także śmiało zestawiajmy stare przedmioty ze współczesnymi, nowiutkie z lekko nadgryzionymi zębem czasu, klasyki designu z mniej wyszukanym wyposażeniem wnętrz. W ten sposób stworzymy wnętrza niepowtarzalne, które zgrabnie połączoną dawny design ze współczesną estetyką.

4. Otwórz się na wzory i kolory

Niebieska porcelana z Ćmielowa w urocze kropki, wzorzyste tkaniny o intensywnych kolorach, dywany w stylu tureckim, retro tapety czy wreszcie PRL-owskie fotele zachwycające tapicerką o intensywnej barwie. To wszystko i jeszcze więcej możemy zmieścić w aranżacji w stylu vintage. Wnętrza w tym duchu są odważne: bywają ekstrawaganckie czy zupełnie szalone. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy stworzyli aranżacje w duchu vintage w stonowanym, lekko melancholijnym wydaniu, bowiem najważniejsza zasada tego stylu to…

5. Główna zasada: brak zasad

Styl vintage nie ma określonych reguł ani ram. Polega na swobodnym zestawianiu ze sobą przedmiotów. Nie obowiązuje go klasyczny porządek, nie narzuca pochodzenia mebli. Możemy zaaranżować go zarówno wybierając designerskie perełki, jak i bazując na starych meblach odziedziczonych po przodkach czy znalezionych na pchlim targu. Może być kolorowy, wesoły, melancholijny. Możemy zgodnie ze skandynawską filozofią postawić na aranżacje w stylu vintage w duchu minimalizmu i porządku lub odwrotnie: zaszaleć z kolorami, fakturami, wzorami, stylami i dodatkami i wprowadzić do wnętrz kontrolowany chaos. Najważniejsze by styl vintage był autentyczny: opierał się na przedmiotach, które maja wartość dla nas samych i estetyce, którą my kochamy.