Dekorowanie wnętrz zwykle sprawia najwięcej przyjemności. To jak wisienka na torcie po wyczerpującej wykończeniówce i wymagającym nakładów finansowych doborze podstawowego wyposażenia.

Dodatki - dlaczego są tak ważne?

Dodatki potrafią całkowicie odmienić charakter wnętrz. Nadać im indywidualnego charakteru, przytulności. Dodatkami możemy również zmieniać aranżację, jeśli aktualna zaczyna być dla nas nudna. W końcu dodatki mają istotny wpływ na nadanie aranżacji spójności, szczególnie jeśli decydujemy się na eklektyczne połączenia. 

Czym są dodatki?

Dodatki to nie tylko bibeloty. Możemy wyróżnić kilka głównych rodzajów dodatków:

Tkaniny

To one dodają wnętrzom przytulności i ciepła. Do tkanin zaliczamy np. zasłony, obrusy, ale też narzuty, koce, dywany. Tkaniny zapewnią też błyskawiczną metamorfozę wnętrz w zależności od pory roku czy okazji. 

Obrus w czerwoną kratę,  mięsiste, ciężkie zasłony i miękkie, puchate dywany zestawione z ciepłymi, grubo plecionymi kocami idealnie sprawdzą się na długie zimowe wieczory.

Za to latem ciężkie materiały możemy zastąpić np. lnem, a miękkie dywany plecionymi, wakacyjnymi dywanikami. 

Oświetlenie

Wiele osób popełnia błąd, skupiając się jedynie na oświetleniu funkcyjnym. Ale to oświetlenie klimatyczne może całkowicie odmienić naszą aranżację. Światłem możemy eksponować i podkreślać najpiękniejsze elementy naszego wnętrza, poprzez światło możemy mieszkanie optycznie powiększać, światłem możemy odwracać uwagę od tego, co w naszych czterech ścianach idealne nie jest. Wreszcie to światło tworzy nastrój domu. 

Dodatkowo sama oprawa światła (lampy, kinkiety, żyrandole, lampki) może być gustowną dekoracją.

Ceramika i szkło

Praktyczność jak najbardziej może łączyć się z wysokimi walorami estetycznymi. Zastawę stołową możemy traktować nie tylko jako standardowy element wyposażenia, ale też jako piękną ozdobę kredensu czy witrynki. Porcelanowa filiżanka może stać się naszym ulubionym przedmiotem, w którym będziemy pili aromatyczną kawę i elementem dekoracyjnym salonu czy jadalni. W tej kategorii mieszczą się też wazony, czy figurki. Za sprawą ceramiki możemy nadać spójności aranżacjom, w których zestawiamy ze sobą stare i nowe przedmioty. I to za pomocą ceramiki i szkła możemy stworzyć przepiękne kompozycje (np. owoców na ozdobnej misie, suszonych kwiatów w ciekawym wazonie).

Dekoracje ścienne

Dobierając dodatki do ścian, pamiętajmy, że duże ściany = duże dodatki. I odwrotnie, na małych powierzchniach skupmy się na mniejszych rozmiarowo ozdobach. Jeśli jesteśmy posiadaczami małych obrazów lub grafik, które koniecznie chcemy wyeksponować na dużej powierzchni ściany, stwórzmy z nich kompozycję. To za pomocą grafik, obrazów, zdjęć, czy zegarów możemy sprawić, że nasze wnętrza nabiorą zupełnie nowego charakteru.

Osobiste pamiątki

To najważniejsza kategoria dodatków w mieszkaniu. I najbardziej pojemna. Mieszczą się tutaj rzeczy wyszperane na strychu domu rodzinnego, podarunki od bliskich, pamiątki z wakacji, rzeczy, które gdzieś znaleźliśmy i są w naszym stylu (od starych przedmiotów na targach staroci, po szyszki w lesie). To w końcu przedmioty, które sami stworzyliśmy (namalowaliśmy, zespaliśmy, skleiliśmy itp.). I elementy nawiązujące do naszego hobby (od instrumentów muzycznych po końskie podkowy). Ta właśnie osobistymi dekoracjami, możemy nadać naszym aranżacjom zupełnie indywidualnego charakteru.

Ostatnią kategorią są rośliny, ale o nich - w następnym artykule.