Wzornictwo z lat  50., 60. Czy 70. ubiegłego wieku długo było traktowane w Polsce po macoszemu. Kojarzyło się z bylejakością, PRL-owską szarzyzną i brakiem wyboru. Czy słusznie?

Niedoceniane perełki designu

W okresie PRL-u tworzyło wielu świetnych projektantów, którzy poziomem absolutnie nie odstawiali od przedstawicieli skandynawskiego designu. Mimo to potrzebowaliśmy wielu lat, by w ówczesnych meblach dostrzec ergonomiczne rozwiązania czy interesujące i kreatywne wzornictwo. Kiedy po okresie PRL-u sklepowe półki powoli zaczęły się wypełniać dobrami z Zachodu, wielu Polaków chętnie pozbywało się znudzonych mebli, które nabyli, bo innych po prostu nie było. W taki sposób wiele perełek z lat 50., 60. czy 70. wylądowało w najlepszym wypadku na strychu, a w większości na śmietniku.

Dzisiaj trend się odwrócił, a wiele osób dla zdobycia pięknego mebla nie ma oporu, by „polować” na nie nawet na śmietnikach. 

Ikony PRL-u

Kto nie był znudzony meblościankami szczelnie pokrywającymi całe ściany pokoju dziennego? Proste, toporne, nudne. Tak widzieliśmy je kiedyś. Dzisiaj dostrzegamy w nich potencjał:

  • Doskonale wykorzystywały przestrzeń niewielkich mieszkań w domach z wielkiej płyty
  • Miały minimalistyczny, nowoczesny design
  • Pozwalały przechowywać przedmioty w wygodny sposób, ale jednocześnie eksponować te, którymi chcieliśmy się pochwalić

We współczesnych wnętrzach amatorzy desingu rodem z PRL-u często decydują się na podzielenie meblościanki na pojedyncze szafki czy półki, nadając im lżejszą formę. Ale przy odrobinie fantazji i meblościanka klasycznie zasłaniająca całą ścianę może dodać wnętrzu lekkości i całkiem nowoczesnego charakteru.

Kultowymi sprzętami były też meble Chierowskiego, szczególnie model 366. Ten lekki, drewniany fotel jest uwielbiany nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Zapotrzebowanie na niego jest tak duże, że dzisiaj produkuje go marka 366 Concept.

Jakie jeszcze meble podbijają nasze serca współcześnie i które zawładnęły naszymi polskimi wnętrzami w okresie PRL-u? Do jakiego stylu pasują meble rodem z PRL-u? O tym w kolejnym artykule.