Są takie meble, które się nie starzeją. Więcej! Które zawsze wyglądają na nowoczesne. To meble stworzone w duchu skandynawskiego designu. Ale czym właściwie jest skandynawski design? Kiedy się narodził? W czym tkwi jego sekret?

Ja to się zaczęło?

Skandynawskiemu wzornictwu dał początek ruch projektowy, który za priorytet uznawał funkcjonalność i minimalizm. Narodził się on na początku XX wieku i był on odpowiedzią na  Art Nouveau. Jego rozkwit nastąpił w latach 50.  w Skandynawii: w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii i Islandii. A jego przedstawiciele są dzisiaj uznawani za kultowych designerów. To m.in.:

Alvar Aalto – uznawany za prekursora modernizmu, projektował architekturę, meble, tekstylia, wyroby ze szkła , rzeźby i obrazy

Arne Jacobsen – ikona skandynawskiego designu, zasłynął szczególnie z projektów krzeseł

Børge Mogensen – duński projektant mebli, który rozpowszechnił na całym świecie koncepcje „duńskiej nowoczesności”

Hans J. Wegner – nazywany jest „królem krzeseł”, a jego styl określa się jako „organiczną funkcjonalność”

Verner Panton – zasłynął z innowacyjnych i futurystycznych projektów wykonanych z tworzyw sztucznych 

Poul Henningsen – popularność przyniosły mu projekty lamp, dających miękkie, przytulne światło

Maja Isola – jest wzory tekstyliów są kultowe i rozpoznawane na całym świecie 

Jak rozwijał się skandynawski design pod względem geograficznym?

Skandynawski design nie jest jednolity: każde państwo wniosło do niego nieco inne wartości i rozwinęło bardziej różne obszary. Przyjrzyjmy się temu bliżej:

Dania

Na duński design duży wpływ miał niemiecki Bauhaus. Projektanci czerpali z niego wiedzę na temat nowych technologii i łączyli z typową dla duńskiego designu prostotą i funkcjonalnością. Duński design to przede wszystkim architektura i meble odznaczające się doskonałą jakością wykonania. Na solidność oraz kunszt wykonania przedmiotów w Danii wpływa wysoko rozwinięta tradycja rzemieślnictwa połączona z dość późną industrializacją.

Szwecja

Szwedzki design odznacza się ogromną prostotą, minimalizmem i czystymi liniami. Widać w nim też wpływ tradycyjnej, lapońskiej sztuki, w tym rękodzieła.

Norwegia

Norweski design obejmuje głównie meble i lampy. Cechuje go prostota, naturalność, solidność i wysoka funkcjonalność. 

Finlandia 

To w Finlandii powstały najbardziej rozpoznawane w skandynawskim designie wzory stosowane na tekstyliach. Finlandczycy zasłynęli też z wyrobów szklanych (artystycznych i użytkowych) oraz mebli i oświetlenia. Także tutaj styl skandynawski najbardziej wniknął do świata mody.

Islandia

W Islandii skandynawskie wzornictwo rozwija się najkrócej, ze względu na ograniczone zasoby i możliwości produkcyjne kraju. Jego znakiem charakterystycznym jest wykorzystanie najbardziej powszechnego tutaj materiału, czyli wełny.

Styl skandynawski wywodzi się z mroźnej północy Europy. Ale ze względu na swoje ponadczasowe cechy, znany i ceniony jest na całym świecie.