Jaki styl będzie modny w 2023 roku? Japandi! Co to za styl i do kogo pasuje?

Niezwykła hybryda

Styl japandi to połączenie stylu skandynawskiego ze stylem japońskim. Z dalekiej Japonii podchwycił prostotę, dostrzeganie piękna i tworzenie sztuki z pozornie zwykłych rzeczy oraz minimalizm. A ze Skandynawii funkcjonalność, zwrot ku naturze i przytulność. 

W efekcie powstał styl urzekający ascetycznym podejściem do aranżacji przestrzeni, w którym dokładnie każdy przedmiot jest doskonale przemyślany i harmonijnie wpisany we wnętrza. I co niezwykle istotne: Mimo oszczędności w meblach i dodatkach, sprawiający wrażenie przytulnego i przyjaznego do życia.

Japandi w praktyce

Mimo, że w połowie styl japandi inspirowany jest dalekim Krajem kwitnącej wiśni, to z powodzeniem możemy zaaranżować go z mebli i materiałów dostępnych w Europie. We wnętrzach w tym duchu bazą są meble w stylu skandynawskim, ale zaaranżowane “ po japońsku”. W czym tkwi różnica? W stylu skandynawskim otwarte półki, regały i wyeksponowane rzeczy są czymś zupełnie na miejscu. Inaczej jest w stylu japońskim, gdzie przedmioty są skrzętnie poukładane w wysokich zabudowach. I właśnie to ukrywanie rzeczy pozwala zachować minimalizm i porządek.

W stylu japandi nie ma też miejsca na przypadkowe meble. Każdy element wyposażenia powinien być funkcjonalny, wygodny, a jego obecność ”uzasadniona”.

Jeśli chodzi o materiały, to w japandi nie ma przyzwolenia na sztuczność. W grę wchodzą tylko naturalne materiały. To one sprawiają, że czujemy bliskość natury, harmonię i przytulność. Także papier drewno, len, rattan, bambus, papier ryżowy, kamień, ceramika, porcelana, szkło są tu mile widziane. Ale już plastik, panele z tworzyw sztucznych, płyty MDF… nie. 

Dodatki japońsko-skandynawskie 

W dodatkach, podobnie jak w wyposażeniu, kluczową rolę gra umiar. Postawny na wyrafinowane, piękne przedmioty z naturalnych materiałów. Idealnie, jeśli poza walorami estetycznymi, będą spełniały też praktyczne funkcje. Ozdobą zatem może być duże, okrągłe lustro w delikatnej, np. pozłacanej ramie, lampa z papieru ryżowego czy roślina w interesującej donicy. Mile widziany jest prosty dywan wykonany z naturalnego materiału, grafika na ścianie czy bukiet kwiatów.

Styl japandi (nie) dla każdego

Ponadczasowe piękno, wysmakowana elegancja zamknięta w funkcjonalnych, ascetycznych wnętrzach zyskuje coraz więcej wielbicieli. Takim wnętrzom trudno się oprzeć. Ale trudno też je zaaranżować, bowiem wymagają one konsekwencji i nie ma w nich miejsca na kompromisy (np. w kwestii sztucznych materiałów). Spodobają się zatem wszystkim, którzy lubią porządek i elegancję, ale w minimalistycznej formie, a we wnętrzach szukają spokoju, komfortu i bliskości z naturą.