Jak zaaranżować wnętrza, by te były nie tylko piękne, ale też przyjazne do życia? Najważniejsze jest zaplanowanie przestrzeni: wydzielenie stref, miejsca na wszelkie niezbędne sprzęty i meble. Drugą zasadą jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie: wykorzystanie do maksimum światła naturalnego, zadbanie o oświetlenie funkcyjne oraz klimatyczne. Trzecim punktem jest odpowiednie dobranie kolorów: tak, by te były spójne w całym domu/mieszkaniu oraz korespondowały z charakterem wnętrza (ułatwiały wyciszanie się lub odwrotnie: wzmacniały koncentracje, dodawały energii). Więcej o tych trzech zasadach w artykule: ARANŻOWANIE PIĘKNYCH WNĘTRZ W 6 KROKACH, CZ. 1 A jakie są kolejne 3 zasady?

4 . Wykończenie wnętrz  - jakość i klasyka górą

Wykończenie wnętrz może być inwestycją na lata. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na parkiet z prawdziwego drzewa, marmur lub płytki w ponadczasowe wzory (np. czarno-białą szachownicę) lub inne, jakościowe i klasyczne rozwiązania. Niestety oszczędzanie na wykończeniu szybko daje o sobie znać, np. w postaci przetartych paneli, których nie można już naprawić.

Z kolei stawianie na modne, ale lekko ekstrawaganckie rozwiązania, nawet jeśli będą one wykonane z wytrzymałych i drogich materiałów, niekoniecznie będzie dla na dobrym wyborem za 5 czy 10 lat. Np. posadzki żywiczne o niebanalnych wzorach. Takie rzeczy mogą wyjść z mody lub przestać nam się podobać szybciej niż ponadczasowe motywy.

Czasem w wykończeniu wnętrz warto iść w drugą stronę i zamiast coś zakryć, jednak to odsłonić. Np. ścianę z cegłą. Albo beton, szczególnie jeśli lubimy klimat industrialny. 

Przy wykończeniu pamiętajmy o tym, że sztukateria, klamki, materiały i wzory drzwi powinny być takie same albo harmonijnie ze sobą współgrające, tak by nasze wnętrza tworzyły spójną całość.

5. Wybierzmy styl, która naprawdę do nas pasuje

Piękne zdjęcia w magazynach wnętrzarskich czy na portalach o tej tematyce potrafią zawrócić w głowie. I czasem pod wpływem emocji, wywołanych pięknymi obrazami, decydujemy się na aranżacje, które już po miesiącu zaczynają nas przytłaczać. 

Niestety banalna prawda jest tu bezlitosna i to co pięknie wygląda na zdjęciach, bardzo rzadko wygląda równie cudownie w rzeczywistości. Weźmy pod uwagę wnętrza w mono kolorze, najlepiej w jakimś wyrazistym, np. w różu: na obrazku mogą wyglądać wręcz hipnotyzująco, ale przebywanie w nich na stałe, może skutecznie zrazić do wybranego koloru.

Albo minimalizm: ascetyczne wnętrza robią wrażenie, ale kto na co dzień jest gotowy na to, by chować i segregować wszystkie przedmioty, tak by nic nie zakłócało porządku?  

Naszym wrogiem będzie też próba wprowadzenia do wnętrz przedmiotów i rozwiązań, które się nam bardzo podobają, ale które wzajemnie do siebie nie pasują.

Zanim wybierzemy styl, który zagości w naszych wnętrzach, zróbmy sobie tablicę inspiracji. Wklejamy do niej meble, które wpisują się w nasz gust, kolory, zdjęcia wnętrz urządzonych w wybranych przez nas stylach. Łączmy, mieszajmy i wybierajmy to, co pasuje do nas, do siebie i nie znudzi nam się po kilku tygodniach.

6. Stawiajmy komfort ponad wrażenia estetyczne

Ten punkt łączy się bezpośrednio z poprzednim. Wybierając meble i wyposażenie kierujmy się nie tylko wrażeniem estetycznym i tym, czy rzeczy będą pasowały do siebie wzajemnie, ale też kwestią wygody i użyteczności. Nawet najpiękniejsza kanapa nie zrekompensuje nam bolących pleców czy szyi. Nawet najładniejsza kuchnia nie będzie nas długo cieszyła, jeśli okaże się trudna do utrzymania w czystości.