Jak zaaranżować piękne wnętrza? Od czego zacząć, na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury.

1. Zaplanowanie funkcjonalności

Na szczęście czas kiedy wnętrza aranżowano tylko na pokaz (albo wcale, bo niższe warstwy społeczne nie było stać na meble) minął wieki temu. Współcześnie zgrabnie łączymy estetykę z funkcjonalnością i wygodą. I jak nauczył nas skandynawski design, to praktyczność powinna determinować estetykę, nie odwrotnie. Podobnie jest w tworzeniu aranżacji: najważniejsze, abyśmy zaplanowali funkcjonalną, wygodną, ergonomiczną przestrzeń we wnętrzach.

Zadbajmy o to, by w naszych domach i mieszkaniach znalazły się wszelkie niezbędne dla nas strefy: strefa wypoczynku, do pracy, jeśli zdarza nam się wykonywać obowiązki zawodowe w domu, miejsce do wspólnego spędzania czasu z rodziną/znajomymi, itp., itd. Dokładnie przemyślmy też czego potrzebujemy w mieszkaniu, aby wygodnie nam się żyło (strefa do suszenia ubrań, przestrzeń robocza w kuchni, dostateczna ilość miejsca do segregowania naszych rzeczy, pojemna garderoba/szafa).

Niestety zarówno w nowym, jak i starym budownictwie zdarzają się nieustawne mieszkania. Jeśli borykamy się z takim problemem, warto zwrócić się o pomoc do projektanta wnętrz: koszt aranżacji będzie wtedy wyższy, ale to inwestycja na lata, która może w znaczący sposób poprawić komfort życia.

2. Zadbaj o oświetlenie 

Idealnie jeśli do naszych wnętrz wpada dużo światła słonecznego. Jeśli jednak nie mamy takiego przywileju, zadbajmy o to, by oprawa naszych okien dodatkowo go nie ograniczała. Możemy też wykorzystać lustra, które odbiją światło, tworząc wrażenie, że nasze wnętrza są jaśniejsza. 

W kwestii oświetlenia sztucznego, wiele osób ma tendencje do skupiania się jedynie na oświetleniu funkcjonalnym. A jest to błąd. Klimatyczne, nastrojowe oświetlenie potrafi zupełnie odmienić aranżację: nadać jej charakteru, zmienić wizualnie przestrzeń, nadać jej przytulności. Zadbajmy zatem zarówno o oświetlenie funkcjonalne, jak i  o szczegóły, takie jak oświetlenie przypodłogowe, klinkiety, lampy stojące, lampy stołowe itp.

3. Baw się kolorami 

Od dłuższego czasu panuje moda na stonowane kolory we wnętrzach. Na pewno to lepsze i bardziej ponadczasowe rozwiązanie od pstrokatych ścian, które do niczego nie pasują. Jednak warto mieć świadomość, że odpowiedni wybór kolorów może wpłynąć nie tylko na kwestie wizualne aranżacji, ale też na:

- nasz nastrój, zdolność koncentracji lub łatwość relaksu

- na wygląd wnętrza, np. możemy optycznie powiększyć, wydłużysz, zmniejszyć, obniżyć itp. pomieszczenia 

Dobierajmy zatem kolory świadomie: tak, by wpisywały się w strefy mieszkania/domu. Ponadto zwróćmy uwagę na spójność kolorystyczną pomiędzy pokojami. I miejmy na uwadze, że chłodne/ciepłe kolory będą inaczej wyglądały w zależności od tego czy mamy okna na wschód, zachód, północ czy południe.