Styl glamour kojarzy się z przepychem, elegancją, blaskiem. Czasem jest jednak interpretowany jako mieszanka luksusu z kiczem. Jaki naprawdę powinien być styl glamour?

Trochę historii 

Styl glamour narodził się w okresie Złotej Ery Hollywood. Współtworzyły go największe gwiazdy kina lat 30., ówcześni bogacze i cały klimat przepychu, luksusu i bogactwa tamtych lat. Do dzisiaj ówczesna moda i aranżacje najdroższych willi Los Angeles są kopalnią inspiracji dla projektantów mody i wnętrz. 

Eklektyczny przepych

Styl glamour to połączenie barokowego przepychu, klasycznego piękna i estetyki typowej dla nowoczesnych aranżacji. W praktyce oznacza to wyposażenie i  wykończenie wnętrz, które łączy w sobie nowoczesność (np. formy mebli) z dekoracyjnością minionych wieków (np. w postaci motywów zdobień). Styl glamour bazuje także na zestawianiu mebli antycznych lub stylizowanych na antyczne, z meblami o modernistycznych formach.

Klucz do sukcesu polega na tym, by w aranżacjach bazować tylko na doskonałej jakości materiałach: marmurze, wytwornej ceramice, drogocennych kamieniach, egzotycznych gatunkach drewna, szlachetnych metalach, szkle. W ten sposób powstają niezwykłe wnętrza: pełne luksusu, ale przełamane nowoczesnością.

Zwrot w stronę kiczu

Styl glamour cieszy się popularnością od wielu lat, stąd doczekał się wielu interpretacji. Niektórzy, bazując na kontrastach, idą jeszcze dalej i zestawiają luksus, przepych i drogie materiały z elementami wyposażenia wnętrz wykonanymi np. z plastiku, ale w stylistyce nawiązującej do stylu klasycznego czy baroku. W ten sposób styl glamour zaczyna iść w stronę pastiszu i kiczu. Aranżacje w tym duchu bywają zdumiewające, bowiem przełamują przesadny luksus w sposób ekstrawagancki. Jednak umiejętne połączenie kiczu z przepychem jest ryzykowne i wymaga wyczucia. 

Ponadczasowy look

Bezpieczniejszym wyborem jest postawienie na klasyczny styl glamour. Oparty tylko na doskonałych gatunkowo materiałach, designerskich meblach, antykach lub meblach perfekcyjnie stylizowanych. We wnętrzach glamour dobrze widziane są:

  • drogie tekstylia, takie jak atłas, satyna, welur
  • luksusowe dodatki typu lustra w złotych, bogato zdobionych ramach, kryształowe żyrandole
  • perełki designu, np. meble art deco czy ikony duńskiego designu
  • antyki i meble nawiązujące stylem do dawnych epok
  • bogate wykończenie wnętrz (np. drewniane parkiety, marmur) 
  • dzieła sztuki współczesnej

Wnętrza urządzone w ten sposób nie wyjdą z mody, za to będą cieszyć latami powiewem luksusu.