Salon to w wielu domach centrum życia. Często łączy w sobie wiele funkcji: i poza strefą wypoczynku, staje się też jadalnią, biurem, bawialnią dla dzieci, a nawet sypialnią. Jak go urządzić, by był piękny, wygodny, ale też funkcjonalny?

Praktyczne aspekty na początek

Zacznijmy od określenia funkcji salonu. Jak będziemy w nim najczęściej spędzać czas? Oglądając telewizję, pracując zdalnie, czytając książki? Czy będziemy jedli tam posiłki? Czy chcemy, by jednocześnie pełnił funkcje salony gościnnego albo nawet sypialni? Kiedy już określimy przeznaczenie salonu, możemy zabrać się za planowanie stref.

Najważniejsze są strefy

Im większa powierzchnia salonu, tym łatwiej wydzielić nam wyraźne strefy. Idealnie, jeśli w salonie wielofunkcyjnym możemy pozwolić sobie na:

  • dużą, wygodną, rozkładaną kanapę, naprzeciwko, której zamontujemy telewizor i/lub zestaw do słuchania muzyki, projektor filmowy itp.
  • stół z co najmniej 6 krzesłami
  • urządzenie zacisznego kąta do pracy zdalnej.

Jeśli nasz salon będzie wielofunkcyjny, ale metraż nie pozwoli nam na jasne wyznaczenie stref, postawmy na meble modułowe. Dzięki nim będziemy mogli zwiększać i zmniejszać strefę wypoczynku, rozmiar stołu czy w razie potrzeb: wydzielać miejsce do pracy.

Wykończenie wnętrz

Kiedy mamy już określone strefy salonu i wiemy jaki rodzaj mebli wybierzemy (modułowe, klasyczne) oraz jak je ustawimy, czas na elementy wykończenia. Kluczowe jest oświetlenie: np. wisząca lampa nad stołem, przygaszone oświetlenie przy zestawie wypoczynkowym czy dobre punktowe oświetlenie w miejscu pracy. Oświetlenie nada klimatu aranżacji, ale pełni też praktyczne funkcje: pomaga wyznaczyć poszczególne strefy i sprawia, że lepiej odpoczywamy, pracujemy itp.

Kolejnym elementem aranżacji jest bardziej dosłowne rozgraniczenie punktów w salonie. Czy możemy pozwolić sobie na ścianki działowe albo przepierzenia? Czy podłogę możemy podzielić i np. część wyłożyć panelami, a drugą płytkami? A może strefy zaznaczymy przez pomalowanie jednej ściany na wyrazisty kolor lub ozdobienie jej tapetą? Na ile to możliwe – biorąc pod uwagę układ oraz metraż salonu, zadbajmy o to, by wydzielone miejsca spełniały swoje funkcje: by strefa wypoczynku rzeczywiście pozwalała się zrelaksować, miejsce pracy umożliwiało skupienie, a kąt jadalniany wygodne zjedzenie posiłków.

Czas na kolor

Kolory są niebywale ważnym elementem urządzania wnętrz. Po pierwsze, nadają one aranżacji charakteru. Po drugie, wprowadzają w konkretny nastrój. Jeśli salon ma pełnić wiele funkcji, dobrym wyborem są neutralne, stonowane kolory. Wtedy pokój możemy ożywiać i zmieniać dodatkami – wg potrzeb i nastroju. Jeśli salon ma pełnić funkcje tylko wypoczynkową i będzie centrum relaksu (czytania, oglądania filmów i seriali czy słuchania muzyki), a także miejscem spędzania wspólnego czasu z rodziną i znajomymi, możemy postawić na bardziej wyraziste kolory. Nie zapominajmy jednak o tym, że to jak urządzimy salon, powinno korespondować z resztą domu lub mieszkania. A co z meblami i dodatkami? O tym, w następnym artykule.