Duński design w pigułce

To zaskakujące, ale duński design zdobył popularność już w latach 50. ubiegłego wieku. A dzisiaj, po ponad 70 latach, wciąż wydaje się świeży, kreatywny i nowoczesny! Za co kochamy skandynawskie aranżacje? Czym się wyróżniają i jaka jest ich historia?

Duński design ma zwolenników na całym świecie i od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W naszych wnętrzach jest odzwierciedlany w oryginale lub za pośrednictwem aranżacji inspirowanych stylem skandynawskim. W obu wariantach cechuje się:

- funkcjonalnością, 

- prostotą, 

- oszczędnością dodatków. 

Sekretem duńskiego stylu nie jest design, ale przytulny charakter wnętrz. Niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę duńskie meble vintage, czy też nowoczesne kreacje, ich projektom przyświeca filozofia Hygge, która zakłada docenianie codzienności i celebrowanie nawet najprostszych czynności dnia codziennego. Wnętrza w stylu duńskim zachęcają do tego, by zapaść się w wygodny fotel, ogrzewać w cieple kominka, popijając aromatyczną herbatę w blasku świec. 

Duńskie meble vintage: Ojcowie stylu duńskiego

Za głównych propagatorów duńskiego designu uznaje się Alvara Aalto i Arnego Jacobsena.

Alvar Aalto był architektem i projektantem przemysłowym pochodzącym z Finlandii. Zasłynął z „humanistycznego podejścia do architektury”,  a jego prace określa się mianem ekspresyjnych. Alvar odrzucał sztywne zasady geometryczne, a zamiast nich wybierał nietypowe formy. 

Arne Jacobsen uważany jest za twórcę wielu ikon duńskiego designu (choćby słynnego fotela Egg). Był architektem i projektantem wnętrz, a jego styl słynie z uproszczonych form z jednoczesnym podkreśleniem istotnych elementów konstrukcyjnych. 

Alvar i Arne nadali stylowi duńskiemu kierunek i charakter – postawili na funkcjonalność, minimalistyczny i jednocześnie kreatywny design, który po dziś dzień odbierany jest jako bardzo nowoczesny. Meble i dekoracje w duchu duńskim łączy ponadczasowa estetyka, wygoda użytkowania i co równie ważne – przystępne ceny. 

Wśród ikon duńskiego designu na uwagę zasługują jeszcze dwa nazwiska. Kay Bojesen i Carl Larrson. Bojesen zasłynął z projektowania designerskich zabawek dla dzieci, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane także jako akcesoria dekoracyjne w całkiem dorosłych wnętrzach. Larrson to natomiast malarz, którego uważa się za jednego z twórców filozofii hygge.  Cechą rozpoznawczą jego dzieł było harmonijne, spokojne tło. 

Stylowe wnętrza: Duński design w praktyce 

Skandynawia słynie z dobrego designu. A w słowie „dobry design” kryją się nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność. I to właśnie ta druga cecha jest priorytetem w projektowaniu mebli i przedmiotów w stylu duńskim. Projektanci tego stylu dążą do maksymalnego upraszczania form, przy zachowaniu maksymalnej kreatywności. Dzięki temu design mebli w duchu duńskim jest nowoczesny i… zaskakujący.

Już same pięknie zaprojektowane meble nadają aranżacjom duńskim charakteru. Ale to nie wszystko. Duńczycy stawiają także na:

- przytulność, którą czerpią z filozofii Hygge 

- harmonię – wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są wolne od nadmiaru bibelotów czy chaosu, wszystko tu jest spójne, czyste, harmonijne i zwykle utrzymane w jasnej kolorystyce.

- elegancje, wyrażoną w minimalizmie, doborze dobrej jakości, naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyce, a także braku sztukaterii i elementów dekoracyjnych. Duńskie meble vintage charakteryzują się przyjemną dla oka formą, często geometrycznym kształtem i prostotą idącą w parze z pomysłowym wykorzystaniem poszczególnych elementów.

- jasne, przestronne wnętrza – w Danii przez pół roku naturalnego światła jest mało, dlatego Duńczycy robią wszystko, co w ich mocy, aby w ich wnętrzach gościło go jak najwięcej. W tym celu rezygnują z ciężkich zasłon i stawiają na wolną przestrzeń w pomieszczeniach. Ważnym elementem stylu duńskiego są świece i lampy, które zapewniają ciepłe światło w czasie, kiedy na to naturalne nie ma co liczyć. 

Niezależnie od tego, czy pod lupę weźmiemy duńskie meble vintage czy meble współczesne, będą się one charakteryzowały wysoką jakością i precyzją wykonania. Masowa produkcja dotarła do Danii relatywnie późno, dlatego wysoka jakość i rzemieślnicze wykonanie nie straciły tu na wartości. To wszystko razem sprawia, że wnętrza w duchu duńskim z jednej strony są skromne i minimalistyczne, a z drugiej eleganckie jak aranżacje w stylu japońskim, gdzie wszystkie przedmioty tworzą harmonijne kompozycje. Jego atutami jest wygoda i funkcjonalność, ale ubrana w ponadczasowy design.

Dobrze zaprojektowane wnętrza w stylu duńskim sprawiają, że chce się tam zostać na dłużej.

Sprawdź meble