Styl japandi to mieszanka różnych stylów i filozofii. Pod względem estetyki pierwsze skrzypce gra tutaj połączenie stylu skandynawskiego z zachodnioeuropejskim wyobrażeniem o japońskich wnętrzach. Duży nacisk położony jest także na styl życia, który jest sprzeciwem wobec wszechobecnemu konsumpcjonizmowi.

Jak wyglądają wnętrza japandi?

Ten styl nie ma żadnych sztywnych ram ani założeń. To raczej zbiór luźnych inspiracji, ze stylów, które pozornie są odległe: japońskiego i skandynawskiego. Z tego pierwszego przejmuje minimalizm, umiłowanie do przyrody i harmonię oraz luksus, który nie boi się śladów upływu czasu. Ze stylu skandynawskiego naturalne materiały, pewną dozę surowości i podobnie jak w przypadku stylu japońskiego – zwrot ku naturze.

Taka mieszanka tworzy wnętrza finezyjne: łączące elegancję z prostotą, harmonię z lekką chropowatością nawiązującą do natury.

Jak się żyje we wnętrzach japandi?

We wnętrzach w tym duchu ważna jest filozofia wabi-sabi, która stoi w opozycji do konsumpcjonizmu. Zgodnie z jej myślą, przemijanie jest integralną częścią życia, więc należy się z nim nie tylko pogodzić, ale też docenić jego piękno. Zgodnie z wab-sabi pęknięta waza nie powinna być skazana na wyrzucenie. Dobrym pomysłem jest jej naprawa, a nawet podkreślenie pęknięcia, np. poprzez kontrastujące wypełnienie. Ślady zużycia np. na drewnianych meblach są tutaj uważane za atut. Tym samym wnętrza japandi nie tylko nie muszą, ale też nie powinny być idealne. Jest tu miejsce na przetarte płytki czy tynk, który delikatnie się kruszy. 

Urządzając wnętrza japandi, nie powinniśmy zapominać też o zasadzie „mniej, znaczy więcej”. Zgodnie z duchem filozofii japońskiej, każdy przedmiot w naszej aranżacji powinien być potrzebny i ważny. W ten sposób tworzymy aranżacje, które są minimalistyczne, a jednocześnie sprawiają wrażenie luksusowych.

Kolejną ważną filozofią, która ma odbicie w japandi, jest duńskie hygge, czyli docenienie codzienności, cieszenie się z prostych, zwykłych chwil.

Jak zaaranżować styl japandi?

We wnętrzach w duchu japandi mogą przewijać się motywy typowe dla japońskich mieszkań, takie jak meble wykonane z rattanu czy babusa, wazony z gałązkami wiśni, rośliny w donicach, ceramika z wzorami nawiązującymi do sztuki dalekiego wschodu. Z kolei ze stylu skandynawskiego warto wybrać meble w tym duchu: najchętniej niskie, o nowoczesnym designie,  dodatki, takie jak np. dywany wykonane z naturalnych materiałów oraz neutralne kolory. 

Do kogo pasują wnętrza japandi?

Japandi pasuje do wszystkich tych, którzy lubią prostotę i porządek, a jednocześnie pragną mieszkać we wnętrzach ponadprzeciętnie estetycznych, z nutką luksusu i nowoczesnego designu. To też dobra propozycja dla osób ceniących jakość i ponadczasowość wyżej, od szybko przemijających trendów. We wnętrzach japandi odnajdziemy spokój, połączenie z naturą i harmonię.