Od kolorystyki wnętrz zależy naprawdę dużo. Czy stworzymy aranżację nonszalanckie i nowoczesne? Przytulne i spójne? Odważne i energetyczne? A może kiczowate i krzykliwe? Jakie są trendy, a co nie wychodzi z mody?

Strategie doboru kolorów we wnętrzach

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że we wnętrzach stosuje się obecnie 3 „strategie” doboru kolorów.

Wnętrza monochromatyczne

To obecnie gorący trend, który wcale nie oznacza wnętrz w odcieniach szarości. To tworzenie całej aranżacji w odcieniach jednego koloru, np. różu.

Stworzenie takich wnętrz jest dość trudne, bowiem powinniśmy postawić na maksymalnie 2-3 odcienie i jeden kolor neutralny. Dobranie wszystkich sprzętów, dekoracji i elementów wykończeniowych wedle tego klucza może okazać się czasochłonne oraz kosztowne. Wybór tej opcji wiąże się z tym, że jej efektowność może szybko przerodzić się w znudzenie wybranym kolorem. Ponadto ten trend balansuje na granicy dobrego smaku i kiczu, dlatego polecamy go tylko osobom lubiącym częste zmiany.

Wnętrza z kolorami kontrastującymi

Takie wnętrza są mocne i dynamicznie, a nawet nieco drapieżne. Zazwyczaj do jednego koloru bazowego, dobiera się maksymalnie dwie barwy, które budują kontrast na niewielkich powierzchniach (np. jedna ściana) i w detalach. 

Klasycznym połączeniem w tym stylu jest biel, w towarzystwie czerni złota. Jak zaaranżować takie wnętrza? Postawić na białe ściany z delikatną sztukaterią, podłogę np. w kuchni czy łazience z płytkami w biało-czarną szachownice i złote detale. Do takiej aranżacji będzie pasowało wiele mebli antycznych.

Wnętrza, w których stosuje się kilka kolorów         

Efekt końcowy takich wnętrz może być zachwycający, o ile potrafimy łączyć kolory. Pamiętajmy o tym, by dobierać kolory, które do siebie pasują. Takim zestawem może być np. ciemnozielony, granatowy i żółty z kolorem neutralnym w postaci szarości.

Jak stworzyć takie aranżacje? Pamiętajmy o zachowaniu spójności. Kolorami możemy wyznaczać poszczególne strefy domu, np. kuchnie w szarościach z jadalnią w kolorze granatu i strefą wypoczynku w kolorach butelkowej zieleni. Jednak strefy powinny być połączone kolorami, np. w postaci żółtych zasłon w każdym pomieszczeniu.

Jeśli nie wybraliśmy wnętrz np. w stylu etnicznym, najlepiej ograniczmy się do 3-4 kolorów. Zbyt wielka ilość barw wywoła wrażenie chaosu.

Istnieje jeszcze jedna opcja na kolory we wnętrzach: bezpieczne, neutralne beże, biele i szarości, uzupełnione o pojedyncze akcenty kolorystyczne. Takie wnętrza są ponadczasowe, estetyczne, ale dla niektórych mogą wydawać się nieco nudne. Z drugiej strony, wnętrza które są pomalowane na neutralne kolory, łatwo zmienić właśnie z pomocą dodatków.