Kiedy śledzimy zmiany w projektowaniu mebli, chcemy przeanalizować jak rozwijały się poszczególne style i epoki, najchętniej porównujemy ze sobą poszczególne meble do siedzenia. 

To nie tylko siedziska 

Podobno krzesła najtrudniej zaprojektować. Powinny być one możliwie jak najbardziej mobilne , aby z łatwością zasiadać na nich przy stole i jednocześnie solidne oraz wygodne. To ostatnie przysparza szczególnych problemów, bo wbrew pozorom siedzenie nie jest najbardziej naturalną pozycją dla człowieka. Zresztą ta ostatnia cecha przez całe wieki były spychana na margines, ustępując miejsca względom estetycznym. 

Siedziska mają także znaczenie symboliczne: wszak to królowie zasiadali na tronach, a do dzisiaj mówi się, że „ktoś objął fotel prezesa”. 

Współczesne oczekiwania

Dzisiaj, kiedy myślimy o idealnym meblu do siedzenia, najważniejsza jest dla nas wygoda. Zapewne ma to związek z tym, że przyjęliśmy siedzący tryb życia. Ale też dlatego, że zwyczajnie nasze oczekiwania wobec aranżacji wnętrz ewoluowały: domy pełnią funkcje w pierwszej kolejności praktyczną, mają zapewniać komfort i wygodę, a funkcja reprezentacyjna zeszła na dalszych plan. 

Perfekcyjne krzesła i fotele istnieją

Na szczęście pojawili się projektanci, którzy doskonale rozumieli znaczenie ergonomii i wygody siedzenia oraz potrafili ubrać je w piękne formy mebli. To przedstawiciele skandynawskiego designu. Przyjrzyjmy się kilku kultowym meblom stworzonym w tym duchu:

  • Fotel Egg – to kultowy przykład skandynawskiego designu. Zaprojektował go Arne Jacobsen, duński architekt i projektant wnętrz, który łączył te dwie dziedziny w swoich dziełach. Fotel Egg został stworzony dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Jacobsen zaprojektował tam nie tylko ten fotel, ale też budynek oraz całe wnętrza. Fotel okazał się tak niezwykły i przełomowy, że goście pytali jak mogą zamówić podobny egzemplarz do swoich wnętrz. 
  • Fotel Swan – podobnie jak fotel jajo (Egg) został zaprojektowany przez Jacobsena. Ten przedmiot wyróżnia obrotowa noga. Dzisiaj oryginały są trudne dostępne, a najtańsze nabędziemy za około 14 tys. złotych.
  • Fotel Papa Bear – zaprojektował go Hans J. Wegner, duński projektant nazywany królem krzeseł. Wegner słynął z projektowania w duchu organicznym. Jego fotel Papa Bear zachwyca wygodą, a drewniane podłokietniki mają przywodzić na myśl łapy niedźwiedzia, które otulają siedzącego. 

Sekret skandynawskich siedzisk

Skandynawscy projektanci doprowadzili do perfekcji projektowanie krzeseł i foteli, które są ergonomiczne i komfortowe, a przy okazji ponadczasowo piękne.  Ich sekret kryje się w tym, że projektanci na pierwszym miejscu stawiali praktyczną funkcję krzesła, którą następnie ubierali w jak najbardziej uproszczone formy, które jednocześnie nie są pozbawione kreatywności i doskonałych walorów estetycznych.