Kiedy przyjrzymy się założeniom teoretycznym współczesnego duńskiego designu, to z suchego opisu nie wyłania się szczególnie zachęcający obraz tego kierunku. Duński design miał być manifestem społeczeństwa bezklasowego, który za swój priorytet obiera użyteczność ubraną w prostotę i czyste linie. Czy nie brzmi to nieco nudno i surowo?

Znany i kochany

Duński design zaskarbił sobie serca ludzi na całym świecie. Wnętrza stworzone w jego duchu uważane są za gustowne, nowoczesne, przytulne i bardzo funkcjonalne. A w związku z tym, że masowa produkcja dodarła do Danii relatywnie późno, wysoka jakość i rzemieślnicze wykonanie nie straciły tam na wartości.

Funkcjonalność, która w duńskim stylu i wzornictwie jest najważniejsza, ubrana jest w bardzo nowoczesne formy mebli i dodatków. Te zaskakują swoją kreatywnością, ujętą w prostych i ponadczasowych bryłach oraz konstrukcjach. Dzięki temu wnętrza duńskie są przestronne, harmonijne i lekkie.

Sekret duńskiego stylu

Kiedy wchodzi się do duńskich wnętrz, to pierwsze co naprawdę skrada serca to wcale nie doskonały design (chociaż to też), a przytulność. Odpowiada za niego filozofia hygge, typowa dla Duńczyków, która zakłada docenianie codzienności i celebrowanie pozornie zwykłych chwil. Wnętrza w stylu duńskim zachęcają do tego, by zapaść się w wygodny fotel, ogrzewać w cieple kominka, popijając aromatyczną herbatę w blasku zapachowych świec. 

Ikony duńskiego stylu

Za duńskim stylem stoi wiele nazwisk cenionych w świecie designu, wzornictwa, projektowania wnętrz czy sztuki. Wśród nich nie sposób nie wymienić takich postaci jak:

Arne Jacobsen – prekursor duńskiego designu, który zaprojektował wiele kultowych przedmiotów, takich jak. np. fotel „łabędź” czy „jajko”. Jacobsen w swoich realizacjach doceniał szczególnie znaczenie proporcji.

Kay Bojesen – udowodnił on, że wyczucie estetyki można budować już od najmłodszych lat. Zasłynął on projektami designerskich, drewnianych zabawek, które z powodzeniem można traktować jako dekoracje całkiem „dorosłych wnętrz”.

Carl Larrson – malarz, który w swych dziełach przedstawiał zwykłe sytuacje na harmonijnym, spokojnym tle. Uważa się, że to on przyczynił się do powstania filozofii hygge.

Kto powinien zainteresować się duńskim designem? Wszyscy, którzy we wnętrzach cenią sobie wygodę, praktyczne rozwiązania i ponadczasowy, doskonały i jednocześnie niepretensjonalny design.